Wiadomości

Podsumowanie akcji – ŚWIEĆ PRZYKŁADEM

Data publikacji 22.01.2018

Kujawsko-pomorscy policjanci w dniach od 17 do 19 stycznia prowadzili działania informacyjno-edukacyjne pn. ,,ŚWIEĆ PRZYKŁADEM’’, których celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Z uwagi, iż ofiarami wypadków drogowych są często „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego, a w szczególności piesi, funkcjonariusze stale realizują tego typu przedsięwzięcia.

Bezpieczeństwo pieszych na drodze, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, zależy w głównej mierze od dobrej widoczności. Policjanci przy każdej okazji mówią o tym, jak ogromną rolę odgrywają elementy odblaskowe. Dobra widoczność jest jednym z najistotniejszych czynników bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W trakcie działań patrole ruchu drogowego kierowane były w miejsca, gdzie w godzinach porannych 5:00 – 9:00 i wieczornych 16:00 – 20:00 wzrasta ruch rowerzystów i pieszych (szczególnie na drogach prowadzących do przedsiębiorstw, instytucji, szkół, zakładów pracy, placówek handlowych itp.). Policjanci reagowali na wykroczenia zarówno popełniane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak również przez kierujących pojazdami wobec pieszych.

W trakcie prowadzonych działań funkcjonariusze propagowali założenia akcji „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”, przypominali i uświadamiali pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Przedsięwzięcie to miało na celu zachęcenie do korzystania z elementów odblaskowych jednocześnie tam, gdzie przepisy tego nie nakazują – czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg również w obszarze zabudowanym.

Pamiętajmy, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych jest widoczny dla kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Ma to szczególnie znaczenie jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, a piesi na drogach stają się słabo widoczni. Prawdopodobieństwo ich potrącenia przez nadjeżdżający pojazd wzrasta wtedy wielokrotnie. PAMIĘTAJMY, że często bycie bezpiecznym oznacza być widocznym.

Podczas trzech dni trwania działania 996 policjantów ze wszystkich jednostek kujawsko-pomorskiego garnizonu ujawniło w sumie 231 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami, 62 przez rowerzystów oraz 362 przez pieszych. Funkcjonariusze łącznie nałożyli 350 mandatów karnych, sporządzili 10 wniosków do sądów rejonowych o ukaranie, a 295 osób zostało pouczonych.

 

Autor: asp. Remigiusz Rakowski
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony