Wiadomości

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie włocławskim - podsumowanie roku 2017

Policjanci z Włocławka podsumowali ilość zgłoszeń zaznaczonych przez mieszkańców na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Łącznie było ich 1204, z czego najczęściej do mundurowych wpływały informacje o spożywaniu alkoholu w miejscu niedozwolonym i nieprawidłowym parkowaniu.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje w województwie kujawsko-pomorskim od września 2016 roku. Od tego czasu również mieszkańcy Włocławka i powiatu mają możliwość wpływania na bezpieczeństwo w swoim regionie. Za pomocą aplikacji internetowej mogą zaznaczać na interaktywnej mapie miejsca, w których według nich występują zagrożenia. Mapa daje możliwość zgłaszania różnego rodzaju niepokojących zachowań, wystarczy wybrać z katalogu i zaznaczyć to, o którym chcemy poinformować stróżów prawa.

Wszystkie tego typu zgłoszenia są następnie weryfikowane przez policjantów. W przypadku potwierdzenia przez mundurowych, że na danym obszarze występuje wskazane zagrożenie podejmują oni czynności w celu jego wyeliminowania. Mundurowi mogą więc np. powiadomić zarządcę drogi o braku właściwego oznakowania, o ubytkach w nawierzchni, czy też o innych sytuacjach, które mogą zagrażać bezpieczeństwu.

W ubiegłym roku mieszkańcy naszego regionu nanieśli na mapę 1204 zgłoszenia. Najczęściej, bo 408 razy, informowali o spożywaniu alkoholu w miejscu niedozwolonym. 374 zgłoszenia dotyczyły nieprawidłowego parkowania, a 228 przekraczania dozwolonej prędkości. Policjanci potwierdzili 68% niepokojących zdarzeń, część z nich została już wyeliminowana.

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania sytuacji pilnych, czyli takich, które wymagają natychmiastowej reakcji funkcjonariuszy. W takich przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 997 lub 112.

Autor: nadkom. Joanna Seligowska-Ostatek
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony