WIADOMOŚCI

Świeckie policjantki kolejny już raz kontrolowały miejsca przebywania bezdomnych

Data publikacji 24.01.2018

Okres zimowy to trudny czas dla osób bezdomnych, samotnych i bezradnych. Gwałtownie obniżające się temperatury na zewnątrz mogą spowodować zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Dlatego też, policjantki z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Świeciu po raz kolejny monitorowały miejsca, gdzie można spodziewać się przebywania bezdomnych, proponując pomoc każdemu, kto jej potrzebuje.

Mroźna aura stanowi niestety ogromne zagrożenie dla koczujących osób bezdomnych. Bez pomocy innych mogą niestety zginąć na mrozie, więc tak naprawdę każdy powinien zainteresować się ich losem. Świeccy policjanci wraz z obniżeniem się temperatury na zewnątrz systematycznie monitorują miejsca, w których mogą przebywać bezdomni m.in. ogródki działkowe, dworce, klatki schodowe oraz pustostany. Znajdujące się tam osoby mundurowi informują o adresach instytucji i stowarzyszeń udzielających wsparcia.

Zimową porą na wychłodzenie organizmu oprócz osób bezdomnych narażone są również osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami. Czasem napalenie w piecu, aby ogrzać mieszkanie, stanowi trudność fizyczną lub materialną. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Pamiętajmy, że są instytucje powołane do niesienia wsparcia takim ludziom.

Zimowa aura może zaszkodzić też osobom nietrzeźwym, które wieczorem i w nocy na zimnie siedzą w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej lub w innych miejscach. Ci ludzie również wymagają od nas pomocy.

Policjanci apelują do wszystkich, aby nie być obojętnym na krzywdę innych osób. Jeżeli widzimy człowieka narażonego na wychłodzenie zadzwońmy pod numer 997 lub 112. Każde zgłoszenie będzie sprawdzane. Czasem jeden telefon może uratować komuś życie - pamiętajmy o tym i nie bądźmy obojętni.