Fałszywi funkcjonariusze CBŚP tym razem "odeszli z kwitkiem"
W włocławscy policjanci odebrali kilkanaście zgłoszeń dotyczących oszustki, która dzwoniąc na telefony stacjonarne, podawała się za „funkcjonariusza CBŚP" Marię Nowicką i informowała, że bankowe oszczędności mogą paść łupem hakerów. Całe szczęście żadna z osób nie przekazała pieniędzy.
Włocławscy policjanci odebrali wczoraj (6.02.18) dwanaście zgłoszeń, które dotyczyły rzekomego śledztwa prowadzonego przeciwko hakerom. W każdym przypadku na telefony stacjonarne włocławian dzwoniła kobieta podająca się za "funkcjonariuszkę CBŚP" Marię Nowicką i informowała, że hakerzy mogą ukraść ich oszczędności z kont bankowych. W większości przypadków rozmówcy nie dali się oszukać i ostatecznie kobieta kończyła rozmowę rozłączając się. Natomiast w dwóch przypadkach, za namową „funkcjonariuszki”, rozmówcy udali się do banków w celu realizacji jej wytycznych.
Uczynił tak 76-latek, któremu kobieta poleciła aktywować dostęp internetowy do swojego konta, a następnie przekazać jej kody niezbędne do logowania. Tutaj na pochwałę zasługuje czujność pracownicy banku, która nabrała podejrzeń podczas rozmowy z klientem i zaalarmowała prawdziwych stróżów prawa.
W drugim przypadku 82-letnia kobieta wypłaciła w swoim banku kilka tysięcy złotych, z którymi udała się do domu i oczekiwała na przybycie osoby wskazanej przez Marię Nowicką. Całe szczęście przed przekazaniem pieniędzy kobieta skontaktowała się z członkiem rodziny, a ten z kolei powiadomił policjantów o możliwej próbie oszustwa. Policjanci w porę dotarli do kobiety, ostrzegli ją i zapobiegli utracie oszczędności.
Cieszy fakt, że wcześniejsze apele, akcje profilaktyczne włocławskich mundurowych dotyczące fałszywych wnuczków, czy rzekomych policjantów, współpraca w tym zakresie z bankami przyniosły skutek - włocławianie nie dali się oszukać i nie stracili oszczędności życia.
Kolejny raz przypominamy, że policjanci nigdy nie żądają przez telefon informacji dotyczących naszych danych kont i oszczędności. Apelujemy więc o ostrożność podczas rozmów z nieznajomymi, a wszelkie niepokojące sygnały zgłaszać policji.
Autor: nadkom. Joanna Seligowska-Ostatek
Publikacja: Kamila Ogonowska