Wiadomości

Warsztaty w ramach konkursu "Policjanci w służbie historii"

W piątek (9 lutego br.) w Zespole Szkół nr 24 w Bydgoszczy odbyły się warsztaty tematyczne do ogólnopolskiego konkursu pt. "Policjanci w służbie historii".

16 drużyn z klas o profilu policyjnym i mundurowym z naszego województwa rozpoczęło warsztaty teoretyczne i praktyczne przygotowujące do uczestnictwa w II edycji ogólnopolskiego konkursu pt. "Policjanci w służbie historii", którego organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej i Komenda Główna Policji. 
Na wstępie Dyrektor ZS 24 w Bydgoszczy mgr. inż. Leszek Sobieraj przywitał przybyłą młodzież wraz z opiekunami życząc ucznim wielu sukcesów i wytrwałości w dążeniu do celu.  Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Paweła Spychały, Pani Edyty Cisewskiej Naczelnika Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, a także przedstawicieli bydgoskiego Kuratorium Oświaty, Stowarzyszenia Bydgoska Rodzina Katyńska, Pierwszego Zastępcy Komendanta Miejskiego Policii w Bydgoszczy mł. insp. Przemysława Mielcarka oraz podinsp. Roberta Horosza i sierż. szt. Karol Wojdan z Biura Historii i Tradycji KGP.

Uczniowie podczas pierwszej części warsztatów mieli okazję obejrzeć ekspozycję przygotowaną przez Biuro Historii i Tradycji KGP pn. " Funkcjonariusze Policji państwowej - Cichociemni Żołnierze AK". W trakcie prelekcji pana Mirosława Sprengera z bydgoskiej Delegatury IPN poznali algorytmy tworzenia postaci policjantów Policji Państwowej, sposobu i możliwości zbierania informacji o swoich bohaterach opisywanych w pracy konkursowej. Głos zabrała także Wiceprezes Stowarzyszenia Bydgoska Rodzina katyńska pani Magdalena Wolska - przedstawiając ideę sadzenia "Dębów katyńskich"  symbolu pamięci po poległych. Kolejnym etapem spotkania było szkolenie z zakresu utrwalania rozmów z "żywym świadkiem historii"  podczas którego przedstawiciel IPN oraz funkcjonariusze Wydziału Komunikacji Społecznej i Zespołu Prasowego KWP w Bydgoszczy demonstrowali sprzęt multimedialny omawiają przy tym sposób użycia kamery video oraz jakości wywiadów audio. Warsztatom towarzyszyła także ekspozycja promującą tzw. klasy policyjne, pokaz funkcjonariuszy Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy - przewodników psów służbowych i wykład nadkom. Marcina Zmudzinskiego z Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Bydgoszczy promujący zawód policjanta.

Kolejny etap konkursu już na jesień,uczniowie zaprezentują swoje prace przed jury w Warszawie i wyłonieni zostaną zwycięzcy konkursu.
Trzymamy kciuki!

Autor: asp. Sławomir Szeląg
Publikacja: asp. Piotr Duziak

Powrót na górę strony