Wiadomości

Nie daj się oszustom! Profilaktyczne działania Policji!

Data publikacji 15.02.2018

Policjanci z Inowrocławia prowadzą działania prewencyjne, by przestrzegać przed oszustwami metodą „na wnuczka i na policjanta”. Do mieszkańców trafiły specjalne naklejki.

Dziś (15.02) policjanci z Inowrocławia przeprowadzili akcję informacyjną wśród mieszkańców, by ich informować i ostrzegać. Rozmawiali z nimi na temat oszustw metodą „na wnuczka i policjanta”. Tłumaczyli jak się w takich przypadkach należy zachować, bo inaczej można utracić swoje oszczędności. Wręczali im naklejki, które warto mieć w mieszkaniu w widocznym miejscu. Dotyczą one wskazówek, w razie telefonu w sprawie pożyczki gotówki. Mieszkańcy chętnie dyskutowali na ten temat. Dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Naklejki brali nie tylko dla siebie, ale też rodzin i sąsiadów, by oni też mieli instruktaż na temat metod oszustw. Konieczne jest prowadzenie w sposób ciągły działań edukacyjnych, które spowodują, że mieszkańcy będą wiedzieli jak postąpić w razie podobnych telefonów. 

Inowrocławska Policja apeluje i ostrzega przed fałszywymi członkami rodzin, którzy naciągają starsze osoby. Mówią przez telefon, że doszło do wypadku i trzeba pilnie wpłacić kaucję. Historyjkę wzmacniają przekazem, że dalsza rozmowę poprowadzi policjant, któremu przekazują słuchawkę, by ten potwierdził ich wersję. To oczywiście fikcja. Niestety zdarza się nadal, że seniorzy przekonani, iż pomagają swoim bliskim, przekazują pieniądze obcym osobom, które rzekomo wysłał do nich wnuk. 
Policja apeluje!

Rozmawiajmy z rodzicami, babciami, starszymi osobami, szczególnie takimi, które mieszkają same. Warto ustalić z nimi system powiadamiania, by po takich telefonach jak powyższy przykład, same dzwoniły do kogoś z rodziny. W taki sposób można szybko zweryfikować tożsamość rozmówcy, który kontaktował się z seniorem. Zapobiegnie to przestępstwu i utracie pieniędzy.

Jak działają sprawcy !

Metoda "na wnuczka" polega na tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni do ofiary i tak prowadzi rozmowę by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Pod pozorem nagłego nieszczęścia np. wypadku drogowego, choroby, zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Oszust prosi o przygotowanie gotówki i podsyła "zaufaną osobę", mówiąc, że nie może po pieniądze przyjechać osobiście. Ofiara, wierząc że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona. Metoda „na policjanta” przejawia się w ten sposób, że oszuści dzwonią do osób starszych dwa razy. Podają się za kogoś bliskiego, a potem za policjanta lub funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Dzwoniący mówi, że wcześniejsza rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy, a oszust został namierzony. Do jego zatrzymania konieczna jest tylko wpłata pieniędzy. To wszystko jest oczywiście fikcją, aby zwieść seniora.
Pamiętaj!

1.    Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc finansową". Zadzwoń szybko do członka swojej rodziny i zapytaj, czy to był telefon od niego.
2.    Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za policjanta, który twierdzi, że prowadzi akcję. O takich sprawach Policja czy funkcjonariusze CBŚ nigdy nie informują.
3.    Nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.
4.    Gdy ktoś dzwoni w sprawie pieniędzy i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję nr telefonu alarmowego 997 i 112 !
 

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: asp. Piotr Duziak

Powrót na górę strony