Wiadomości

O wizerunku i nie tylko… - spotkanie szkoleniowe dla policjantów z kujawsko- pomorskiego garnizonu

We wtorek (27.02) w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy odbyło się spotkanie szkoleniowe dla policjantów, którzy kilka miesięcy temu ukończyli szkolenie podstawowy w Szkole Policji w Pile.

Funkcjonariuszy przywitał Komendant Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Paweł Spychała, który podkreślił specyfikę służby oraz istotę świadomości dokonanego wyboru służbie społeczeństwu. Komendant udzielił młodym adeptom wielu cennych wskazówek, podzielił się swoim doświadczeniem zawodowym.

Kapelan ks. Stanisław Kotowski podkreślił ogromną wagę zawodu Policjanta, uświadamiając, że służba społeczeństwu jest zadaniem bardzo odpowiedzialnym, wymagającym od policjanta szczególnego zaangażowania, wrażliwości, cierpliwości i budowania dobrych relacji z drugim człowiekiem. Zwrócił uwagę na to, by „być człowiekiem” w domu, w służbie, w kontakcie z obywatelem.

Przedstawiciele Wydziału Komunikacji Społecznej i Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Bydgoszczy udzielili wskazówek dotyczących kreowania wizerunku instytucji poprzez zwrócenie uwagi na własny wygląd, kulturę zachowania w kontakcie z każdym napotkanym człowiekiem. Omówili zasady zachowania się podczas uroczystości o charakterze ceremonialnym. Podkreślili, aby policjanci wypełniali swoje obowiązki z zaangażowaniem, z przekonaniem, że służba to misja.

Pełnomocnik ds. Ochrony Praw Człowieka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy omówiła tematykę dyskryminacji, o przestępstwach z nienawiści oraz przedstawiła zadania realizowane przez pełnomocnika. Podkreśliła istotną rolę przestrzegania praw i wolności drugiego człowieka w codziennej służbie. W panelu tym wystąpienie miała przedstawicielka Koła Terenowego Polskiego Związku Głuchych w Bydgoszczy Pani Kaja Łyszczarz, która zwróciła uwagę na trudności w komunikowaniu się, szczególnie z osobami głuchymi i niedosłyszącymi. Ważne były omówione sytuacje z życia wzięte.

Nowym elementem przedsięwzięcia było wystąpienie koleżanki z Sekcji Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, która wskazała obszary pomocy psychologicznej oraz dlaczego warto nawiązać współpracę z psychologiem policyjnym.

Tematem, którego nie mogło zabraknąć, było kształtowanie właściwych postaw w służbie policjanta oraz podnoszenie świadomości zagrożeń korupcyjnych. Zagadnienia te zostały poparte przykładami z codziennej służby.

Otrzymane od uczestników spotkania informacje zwrotne pozwalają stwierdzić, iż to był ważny czas dla kolegów, którym życzymy powodzenia w codziennej służbie.

 

Autor: asp. szt. Paulina Malinowska
Publikacja: asp. Piotr Duziak

Powrót na górę strony