Wiadomości

Policjanci na konferencji pn. „Jak rozmawiać z młodzieżą o uzależnieniach”

Data publikacji 23.03.2018

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Rypinie uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Jeden z punktów spotkania dotyczył konsekwencji prawnych wynikających z łamania przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który omówiła policjantka z prewencji.

Wczoraj (22.03.18) w Zespole Szkół nr 2 w Rypinie odbyła się konferencja zorganizowana przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rypinie skierowana do rodziców, a także do pedagogów i dyrektorów szkół, w której uczestniczyli funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Rypinie. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „ Jak rozmawiać z młodzieżą o uzależnieniach”. Temat ten omówiła – terapeuta z Wojewódzkiego Ośrodka Uzależnień i Współuzależnienia Oddział Toruń Pani Magdalena Deczyńska. Starosta Rypiński Pan Zbigniew Zgórzyński przedstawił natomiast alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu dla młodzieży w powiecie rypińskim.  

Następnie, policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Rypinie asp. Dorota Rupińska omówiła zagrożenia karne będące konsekwencją naruszenia przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wyjaśniła, jakie zachowania są przestępstwem i w związku z czym są karalne, tj. m.in. posiadanie i zażywania narkotyków, handel czy też udzielanie zakazanych substancji. Przypomniała o nowelizacji w/w ustawy, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2015 roku, gdzie wykaz środków zakazanych stanowiących załącznik do ustawy został uzupełniony o 114 substancji rozpoznawanych do tej pory jako dopalacze, a które po wejściu ustawy w życie uzyskały status narkotyków. Zaznaczyła, że osoby w wieku do 17 lat, które dopuszczają się czynów karalnych odpowiadają przed sądem rodzinnym i nieletnich.

Ponadto, przypomniała uczestnikom o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której każdy obywatel może w anonimowy sposób zaznaczyć, gdzie zagrożone jest bezpieczeństwo. Na "mapie" mamy możliwość dokonania zgłoszenia aż w 25-ciu kategoriach, a jedną z nich jest używanie środków odurzających.

Na drugą część spotkania zaplanowany został panel dyskusyjny.

Autor: asp. Dorota Rupińska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony