Wiadomości

W hołdzie i pamięci komisarza Józefa Młodowicza oraz majora Maksymiliana Zodrowa

Data publikacji 09.04.2018

W kościele pw. Świętego Andrzeja Boboli w Szubinie odbyła się msza święta za zamordowanych przez NKWD w kwietniu 1940 roku, Komendanta Powiatowego Policji Państwowej w Szubinie komisarza Józefa Młodowicza oraz majora Wojska Polskiego Maksymiliana Zodrowa.

W niedzielę  (8.04.18) mundurowi z Szubina i Nakła wraz z władzami kościelnymi, samorządowymi, przedstawicielami Koła Emerytów i Rencistów policyjnych oraz mieszkańcami Szubina wzięli udział we mszy świętej w kościele pw. Świętego Andrzeja Boboli,  ku czci i pamięci zamordowanych przez NKWD w kwietniu 1940 roku, Komendanta Powiatowego Policji Państwowej komisarza Józefa Młodowicza oraz majora Wojska Polskiego Maksymiliana Zodrowa.

Po zakończonej mszy świętej uczestnicy udali się na Plac Wolności pod Dęby Katyńskie, posadzone ku pamięci policjanta i żołnierza, gdzie symbolicznie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Z kart historii czytamy :

Wiosną 1940 r. NKWD wymordowało w swojej siedzibie w Kalinie około 6 300 polskich funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Więziennej, żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i innych więźniów z obozu w Ostaszkowie, następnie pogrzebanych w zbiorowych mogiłach nieopodal miejscowości Miednoje.

Józef Władysław Młodowicz od 1934 roku do wybuchu II wojny światowej był pierwszym Komendantem Powiatowym Policji Państwowej w Szubinie. Policjant do końca stał na straży prawa i porządku. W październiku 1939 roku został aresztowany i przewieziony do obozu w Ostaszkowie, w  kwietniu 1940 roku w Kalinie (obecnie Twer), został zamordowany strzałem w tył głowy przez NKWD i pochowany w Miednoje.
 
W listopadzie 2007 r., decyzją prezydenta RP, Józefa Młodowicza awansowano do stopnia komisarza Policji Państwowej. W roku 1938 był odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy nadinspektor Krzysztof Gajewski, w dniu 7 kwietnia 2010 roku, dokonał symbolicznego posadzenia Dębu Katyńskiego upamiętniającego komisarza Józefa Młodowicza.

Pamiętajmy też o innych funkcjonariuszach Policji Państwowej, którzy pełnili służbę we wrześniu 1939 roku na terenie obecnego powiatu nakielskiego,  a zostali zamordowani przez NKWD w Ostaszkowie:

  1. asp. PP JAN ADAMSKI
  2. asp. PP FRANCISZEK POCZEKAJ
  3. asp. PP ANTONI KRENZ
  4. asp. PP MICHAŁ LEWANDOWSKI
  5. asp. PP KAZIMIERZ LUBAWY
  6. asp. PP STANISŁAW PŁAWSKI
  7. asp. PP STANISŁAW PALACZ
  8. asp. PP JAN SROKOWSKI
  9. asp.PP JÓZEF SZULCZYŃSKI

źródło: Katyń 1940, publikacja Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią, 2010
Centrum informacji o obywatelach polskich represjonowanych w ZSRR

 

 

 

Autor: st. asp. Damian Moczadło
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony