„Bombowe szkolenie”
Wczoraj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy przeprowadzono zajęcia doskonalenia zawodowego nieetatowych grup rozpoznania minersko-pirotechnicznego. W szkoleniu udział wzięli policjanci komend województwa kujawsko-pomorskiego, funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Bydgoszczy oraz zaproszeni goście.
W związku z potrzebą prawidłowego funkcjonowania nieetatowych grup rozpoznania minersko-pirotechnicznego, w dniu 17 maja br. kom. Robert Bugajski ze Sztabu Policji KWP w Bydgoszczy zorganizował pierwszą edycję szkolenia dla policjantów tych grup z garnizonu kujawsko-pomorskiego. Jego celem było m.in. poszerzenie wiedzy policjantów, w tym także z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego KWP, z zakresu rodzaju niewybuchów, niewypałów oraz innych przedmiotów niebezpiecznych, a tym samym podniesienie poziomu bezpieczeństwa funkcjonariuszy w przypadku znalezienia przedmiotów wybuchowych pochodzenia wojskowego oraz wykorzystywanych w obrocie cywilnym.
Dzięki stałej, stojącej na wysokim poziomie współpracy Policji i Sił Zbrojnych, prelegentem w tym zakresie był dowódca 14 patrolu rozminowania z 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia st. chor. szt. Radosław Balmowski. Saper, oprócz przedstawienia zasad współpracy Policji z patrolem rozminowania w zakresie oczyszczania terenu z przedmiotów niebezpiecznych i wybuchowych oraz scharakteryzowania najczęściej spotykanych przedmiotów pochodzenia wojskowego, omówił także zasady ich bezpiecznego usuwania i niszczenia z wykorzystaniem nowinek technicznych.
Na zaproszenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy, w szkoleniu wziął udział także przedstawiciel bydgoskich Zakładów Chemicznych NITRO-CHEM S.A. Pan Jerzy Lachmajer omówił bardzo ważne kwestie związane z rodzajami oraz charakterystyką najczęściej spotykanych materiałów wybuchowych, w tym produkowanych w bydgoskich zakładach, a mających zastosowanie w wojsku oraz w obrocie cywilnym. Ponadto pracownik NITRO-CHEM podał przykłady niektórych substancji i mieszanin chemicznych, które z uwagi na fakt, że są one prekursorami materiałów wybuchowych i mogą być użyte do nielegalnego wytwarzania materiałów wybuchowych, podlegają pewnym ograniczeniom w obrocie. Jest to szczególnie ważne, kiedy policjanci nieetatowych grup rozpoznania minersko-pirotechnicznego oraz SPAP podczas np. wspomagania działań komórek służby kryminalnej i śledczej właściwych w sprawach zwalczania przestępstw z użyciem materiałów wybuchowych, dokonują przeszukania obiektów. W tym miejscu przedstawione zostały także skutki nieostrożnego obchodzenia się z różnego rodzaju substancjami chemicznymi, zdefiniowano następstwa ich oddziaływania na ludzi oraz otoczenie w przypadku np. niekontrolowanej detonacji.
Po zakończeniu prelekcji, policjanci zostali zapoznani przez żołnierzy z 2. Pułku Inżynieryjnego z zasadami działania patrolu rozminowania oraz specjalistycznym sprzętem saperskim patrolu. W tym celu na placu OPP w Bydgoszczy przygotowana została ekspozycja posiadanego przez żołnierzy sprzętu. Zaprezentowano m.in. pojazdy z pojemnikami przeciwwybuchowymi do transportu niewybuchów i niewypałów, kombinezony EOD-9, mobilnego robota, manipulatory, wysięgniki teleskopowe, wykrywacze metali i wiele innych.
Szkolenie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem, było okazją do wymiany doświadczeń , co bez wątpienia wpłynie na poprawę bezpieczeństwa funkcjonariuszy wykonujących w codziennej służbie bardzo niebezpieczne zadania.
Autor: kom. Robert Bugajski
Publikacja: asp. Piotr Duziak