Cykl spotkań bydgoskich policjantów z dziećmi i młodzieżą
Policjanci z Wydziału Prewencji oraz Ogniwa Prewencji na Wodach i Terenach bydgoskiej komendy od kilku tygodni prowadzą zajęcia z dziećmi dotyczące bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą.
Letni odpoczynek to nie tylko beztrosko spędzone wakacje, ale także czas wielu niebezpieczeństw grożących dzieciom. Część z nich wyjeżdża na wakacje zorganizowane lub z rodzicami (opiekunami ). Większość jednak pozostaje w miejscu zamieszkania i samodzielnie zagospodarowuje sobie wolny czas.
Dlatego policjanci z Wydziału Prewencji oraz Ogniwa Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy zrealizowali w ostatnim tygodniu cykl spotkań z uczniami z Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Bydgoszczy, które odbyły się w Wilczym Gardle, z dzieciakami w Kinie Helios oraz z przedszkolakami z Przedszkola "4 pory Roku" w Cielu. Spotkania wpisały się w akcję informacyjno-edukacyjną MSWiA "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą".
W trakcie spotkań policjanci przeprowadzili zajęcia na temat bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Dzieci dowiedziały się, jak należy udzielać pomocy tonącemu oraz uświadomiły sobie, jakie mogą napotkać zagrożenia podczas kąpieli w akwenach.
Najciekawsze dla najmłodszych były ćwiczenia celowania rzutką ratowniczą do koła ratunkowego. Policjanci rozmawiali również z najmłodszymi na tematy dotyczące bezpieczeństwa w domu, szkole i kontaktów z osobami obcymi.
Spotkanie w Wilczym Gardle urozmaicił sokolnik, który opowiedział o swojej pracy i opiece nad ptakami pokazując w ten sposób możliwość spędzania wolnego czasu angażując się w opiekę nad zwierzętami.
Funkcjonariusze radzą:
- pływaj w akwenach, które strzeże ratownik.
- zanim wejdziesz do wody zapewnij sobie asekurację drugiej osoby lub co najmniej obserwatora, który będzie śledził twoje poczynania w wodzie (dzieci do lat 7 pod opieką rodziców lub opiekunów),
- kąp się, gdy temperatura wody wynosi minimum 18 ST. C .Wolno zanurz w wodzie rozgrzane słońcem ciało lub najpierw je ochlap w okolicach karku, klatki piersiowej, ud,
- wybierz dogodne i bezpieczne miejsce do pływania,
- nie próbuj skakać do wody o nieznanym dnie,
- nie wchodź do wody w miejscach zakazanych , tzn. tam gdzie występują wiry, miejsca bagniste, wodorosty, zimne prądy, nieznane dno oraz inne mogące stać się przyczyną skaleczeń, a przede wszystkim tam, gdzie nie ma ratownika,
- przestrzegaj zasad i regulaminów kąpielisk, w tym sygnałów i alarmów ogłaszanych przez ratowników,
- pamiętaj o długich przerwach między kąpielami w danym dniu oraz o odpowiednio długiej przerwie po posiłku,
- oceń swoje możliwości i wybierz głębokość i odległość wody od brzegu, która odpowiada twoim realnym możliwościom pływackim,
- nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu.
Nie lekceważmy wody !
Autor: Monika Karska/ Wydział Prewencji KMP Bydgoszcz
Publikacja: kom. Przemysław Słomski