Wiadomości

Sezon bydgoskich "wodniaków" nad Zalewem Koronowskim rozpoczęty

Data publikacji 19.06.2018

Sezon wakacyjny dla bydgoskich „wodniaków” już się rozpoczął. Policjanci od 15 czerwca, aż do września 2018 roku będą pełnić służbę na wodzie w ramach uruchomionej placówki sezonowej w Pieczyskach nad Zalewem Koronowskim.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy oddelegowani są na całe lato do służby w sezonowym posterunku, który działa w Pieczyskach. Dzięki przekazanym dodatkowym środkom finansowym przez Starostwo Powiatowe, policjanci całego ogniwa wodnego będą również pełnić dodatkowe służby ponadnormatywne, dbając o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad akwenami w powiecie.

Ich służba to godziny spędzone prawie wyłącznie na wodzie, w godz. 10.00-18.00 oraz 12.00-20.000,  w systemie 8 - godzinnym. Policjanci mają do dyspozycji łódź motorową: Sportis K 6500 z silnikiem o mocy 200KM, dwa quady oraz radiowóz. Każdego dnia policjanci podejmują różne interwencje, nie tylko na wodzie, ale również na terenach przywodnych. Oprócz bezpieczeństwa na wodzie policjanci zwracają również uwagę na nielegalne rozpalanie "ognisk" czy "grillowanie" w odległości mniejszej niż 100 metrów od ściany lasu, co jest według przepisów zabronione i może grozić pożarem, szczególnie w upalne dni.

Oczywiście podczas służby na wodzie, policjanci sprawdzają obowiązkowe wyposażenie łodzi, czuwają nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieli, a każdą kontrolę jednostki pływającej kończą badaniem trzeźwości. Pierwsze kontrole funkcjonariusze już przeprowadzili w miniony weekend, gdzie nad Zalewem Koronowskim wypoczywało wiele osób. Policjanci oceniają te dni jako bezpieczne.

*

Korzystający z wypoczynku na wodzie powinni pamiętać o przestrzeganiu ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Policjanci bezwzględnie będą karać osoby pływające jednostkami wodnymi (np. kajaki, łódki czy rowery wodne) pod wpływem alkoholu. Co więcej, taka jednostka wodna może zostać odholowana. 

Funkcjonariusze, którzy pełnią służbę na wodach nie są sami. Współpracują z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, służbą medyczną, strażą pożarną i strażą leśną.

Pamiętajmy! W większości przypadków główną przyczyną utonięć jest brawura, alkohol i lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wypoczynek nad wodą, a co się z tym wiąże przyjemność z kąpieli, musi być połączony z myśleniem!

Autor: Monika Karska/ Wydział Prewencji KMP Bydgoszcz
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 3.16 MB)

Powrót na górę strony