Wiadomości

Podsumowanie akcji „Wzajemny szacunek na drodze”

Data publikacji 21.06.2018

"Wzajemny szacunek na drodze" pod takim hasłem toruńscy policjanci, przedstawiciele WORD-u i licealiści prowadzili kontrole. Akcja trwała trzy dni i za każdym razem skierowana była do innych uczestników ruchu: pieszych i rowerzystów, motocyklistów, a ostatni do kierowców. Dobre rady połączono z zabawą.

Wczoraj (20.06.18) od 16:00 przy Szosie Lubickiej w Toruniu, wylot na Warszawę, na  kierowców czekały patrole ruchu drogowego i nie tylko. Był to już trzeci dzień akcji "Wzajemny szacunek na drodze". Tym razem organizatorzy poświęcili go kierowcom aut. Poprzednie dni poświęciliśmy kierowcom motocykli i motorowerów oraz pieszym i rowerzystom. Przedsięwzięcie zrealizowano  z inicjatywy  Komendanta Miejski Policji  w Toruniu insp. Macieja Lewandowskiego i Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu Pana Marka Staszczyka, w ramach przeprowadzenia działań z zakresu wczesnej prewencji w ruchu drogowym pod nazwą „Bezpieczne wakacje” oraz programu „Kręci mnie... bezpieczeństwo”. Partnerami akcji był również Mundurowy Klub Motorowy Rzeczpospolitej Polskiej i SAURONTEAM. Wdziałaniach wspólnie z policjantami uczestniczyli też ratownicy PCK, umundurowani uczniowie klas policyjnych II Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Toruniu.

Akcja trwała trzy dni i za każdym razem odtyczyła innych uczestników ruchu drogowego. 

W poniedziałek (18.06.18) w godzinach  od 10:00 – 13:00 w zatoce przy Szosie Lubickiej obok BP policjanci wraz z pozostałymi partnerami akcji czekali na przechodzących i przejeżdżających tamtędy pieszych i rowerzystów, pierwszy dzień poświęcony był niechronionym uczestnikom ruchu drogowego.

We wtorek (19.06.18) patrol Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Toruniu wraz z młodzieżą z klasy policyjnej pomiędzy 16:00 i 19:00 w tym samym miejscu zachęcał do skorzystania z symulatora dachowania, a ratownicy podpowiadali jak ratować czyjeś życie w sytuacji zagrożenia i udzielać instruktażu pierwszej pomocy przedmedycznej.
Tym razem "pod lupę" zostali wzięci motocykliści i motorowerzyści, którzy byli wyposażani w odblaskowe szelki i opaski oraz ulotki ratownictwa medycznego.

Wczoraj (20.06.18) policjanci skupili uwagę na kierowcach. Ci bardzo chętnie korzystali z instruktażu przeprowadzanego przez ratowników medycznych , którzy podpowiadali aktualne standardy resuscytacji, ratowania dzieci i niemowląt oraz zachowania środków ostrożności, jak również  z symulatora dachowania, a także ulotek przygotowanych na ten dzień.

Ceem akcji było uświadamianie, że jako użytkownicy dróg  wszyscy mamy równe prawa, a jej główną i wciąż aktualną ideą jest  WZAJEMNY SZACUNEK NA DRODZE.

HASŁA  POMOCNICZE TO :

·    SZANUJ  WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW RUCHU DROGOWEGO – WSZYSCY MAMY RÓWNE PRAWO KORZYSTAĆ Z DRÓG.
·    TRAKTUJ NA DRODZE INNYCH TAK JAKBYŚ SAM CHCIAŁ BYĆ TRAKTOWANY
·     KULTURA OSOBISTA TO TAKŻE KULTURA NA DRODZE
·     RESPEKTUJ SWOJE PRAWA W RUCHU DROGOWYM, ALE ZACHOWAJ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ I UPEWNIJ SIĘ, ŻE KAŻDY MANEWR JEST  BEZPIECZNY DLA CIEBIE I INNYCH UŻYTKOWNIKÓW DROGI


Przypominamy, że głównymi przyczynami  zdarzeń drogowych jest:

1.    Nieustąpienie pierwszeństwa   przejazdu lub na przejściu dla pieszych
2.    Nadmierna prędkość a  także ta niedostosowana  do warunków panujących na drodze, która uniemożliwia bezpieczne kontynuowanie jazdy.
3.    Nieprawidłowo wykonany   manewr wyprzedzania, omijania.
4.    Niezachowanie właściwej odległości między pojazdami czyli  od pojazdu poprzedzającego.
5.    Niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.
6.    Nagłe wtargnięcie na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd.

 Policjanci ponawiają swoje apele:

·    Wyjeżdżajmy z domu przynajmniej kilka minut wcześniej ze względu na zwiększoną liczbę użytkowników dróg,
·    O nadzwyczajną ostrożność do wszystkich , podczas poruszania się po po  przejściach , jezdniach i ścieżkach,poboczach
·    Zbliżając się do skrzyżowań, dróg głównych oraz do innych pojazdów zachowujmy odpowiedni odstęp, abyśmy mogli bezpiecznie zatrzymać pojazd, którym się poruszmy.
·     Nie przeceniajmy możliwości własnych, naszego pojazdu, bo kilka sekund wyczekania na pusta drogę zaoszczędzi nam i innym kilkudziesięciominutowego a nawet  kilkugodzinnego usuwania skutków zdarzenia drogowego.
·    Maksymalnie skupmy uwagę na jeździe, znakach pionowych i poziomych oraz sygnalizatorach świetlnych.
·    Używając słuchawek, przynajmniej jedno ucho uwolnijmy   od słuchawki, abyś w odpowiednim czasie odebrał sygnały dawane przez innych uczestników ruchu.
·    Zjedź pojazdem na pobocze ,jeśli musisz użyć telefonu komórkowego.
·    Dbajmy o swoją percepcję. Róbmy wszystko, aby nie rozpraszała nas głośna muzyka lub inne bodźce.

PAMIĘTAJMY, ŻE WSZYSCY JAKO UŻYTKOWNICY MAMY RÓWNE PRAWA. ZANIM JEDNAK WEJDZIEMY LUB WJEDZIEMY NA JEZDNIĘ UPEWNIJMY SIĘ, ŻE JEST ONA DLA NAS WOLNA.

Autor: podinsp. Wioletta Dąbrowska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony