Wiadomości

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy i policjanci wspólnie dbają o bezpieczeństwo

Data publikacji 23.07.2018

Już ponad 2 tys. zgłoszeń od mieszkańców otrzymali włocławscy policjanci za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każde z nich jest szczegółowo sprawdzane przez mundurowych w celu wyeliminowania niebezpieczeństw.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie stworzone z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców. Dzięki niemu społeczeństwo może w szybki i łatwy sposób powiadomić policję o niepokojących sytuacjach, a dzięki temu mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w swoim regionie.

Na terenie podległym włocławskiej komendzie mapa funkcjonuje od września 2016 roku i, jak pokazują statystyki, wielu mieszkańców już z niej skorzystało, aby przekazać mundurowym informacje o występujących na danym obszarze zagrożeniach. Policjanci odebrali ponad 2 tys. takich zgłoszeń, a każde z nich jest następnie szczegółowo sprawdzane. Najwięcej, bo blisko 400 zgłoszeń, dotyczyło nieprawidłowego parkowania, z kolei w ponad 200 przypadkach mieszkańcy informowali o spożywaniu alkoholu w miejscu niedozwolonym. Mundurowi potwierdzili ponad 770 zgłoszeń, co niosło za sobą określone działania np. nałożenie mandatów na osoby łamiące prawo, czy też skierowanie wniosków do zarządców dróg o wyznaczenie nowych miejsc parkingowych.

„Mapa” dostępna jest na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji we Włocławku, a jej obsługa nie powinna stwarzać problemów. Wystarczy wybrać miejsce, gdzie występuje zagrożenie, a następnie kliknąć na rodzaj zagrożenia, o jakim chcemy powiadomić policjantów. Taka informacja trafia do mundurowych, którzy podejmują konkretne działania.

Podczas spotkań ze społeczeństwem dzielnicowi zachęcają do korzystania z KMZB, wyjaśniają zasady jej działania i przypominają, że daje ona możliwość aktywnego udziału w kreowaniu bezpieczeństwa w swoim regionie.


Warto również przypomnieć, że narzędzie to nie służy do zgłaszania sytuacji, które wymagają natychmiastowej interwencji policji. W takich przypadkach należy dzwonić na numer alarmowy 112.

Autor: nadkom. Joanna Seligowska-Ostatek
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony