Wiadomości

Coraz więcej mieszkańców korzysta z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Policjanci z Grudziądza otrzymują coraz więcej zgłoszeń za pomocą KMZB. Zdecydowanie największy wzrost ilości informacji funkcjonariusze odnotowali w lipcu. W większości zgłoszenia dotyczyły spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych i przekraczania dozwolonej prędkości. Funkcjonariusze weryfikują zgłoszenia, a w przypadku ich potwierdzenia pracują nad tym, by wyeliminować zagrożenie.

Mieszkańcy powiatu grudziądzkiego częściej korzystają z możliwości poinformowania policjantów o ujawnionych problemach i zagrożeniach za pomocą KMZB. To internetowe „narzędzie” przygotowane dla obywateli pozwala przekazać niepokojące informacje bez konieczności wychodzenia z domu. Z pewnością to duża zaleta funkcjonującego od września 2016 r. w naszym powiecie programu. Dobry kontakt mieszkańców z policją to zwiększenie skuteczności naszego działania. Każde przekazane zgłoszenie jest weryfikowane przez mundurowych, a w przypadku jego potwierdzenia policjanci podejmują czynności, by wyeliminować problem. Jeśli jest taka możliwość mundurowi nawiązują współpracę z instytucjami zainteresowanymi poprawą bezpieczeństwa. Wszystko po to by działać jak najbardziej skutecznie.

W Grudziądzu kumulacja zgłoszeń z wykorzystaniem KMZB wystąpiła w lipcu. W pierwszym miesiącu wakacji stróże prawa odnotowali 117 zgłoszeń, to o 44 więcej niż w czerwcu bieżącego roku i 46 więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku. Ilość zgłoszeń internetowych w lipcu stanowiła ponad 5 % wszystkich zgłoszonych interwencji. Przypomnijmy jednak, że z KMZB należy korzystać w sytuacjach nie wymagających natychmiastowej interwencji policji.

Spośród 117 zgłoszeń najwięcej dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych i przekraczania dozwolonej prędkości. Nad wszystkimi potwierdzonymi zgłoszeniami pracują policjanci oczywiście, żeby je wyeliminować. Stróże prawa z Grudziądza zamierzają jeszcze baczniej przyjrzeć się sprzedawcom alkoholu. W pobliżu niektórych sklepów notorycznie gromadzą osoby, które po kupnie „wyskokowych trunków” od razu je spożywają. W uzasadnionych przypadkach funkcjonariusze będą wnioskować o cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu. Oczywiście spożywający też nie zostaną bezkarni.

Zgłoszenia dotyczące przekraczania prędkości weryfikują policjanci z „drogówki”. Funkcjonariusze w białych czapkach wykorzystują wszystkie dostępne urządzenia do pomiaru prędkości, który wykonują w sposób statyczny i dynamiczny. Mundurowi odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drogach utrzymują stałą współpracę z Inspekcją Transportu Drogowego, której funkcjonariusze również mierzą prędkość oraz obsługują fotoradary.

Autor: asp. szt. Jacek Jeleniewski
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska

Powrót na górę strony