Wiadomości

Policyjne działania „Ostatni weekend wakacji”

Data publikacji 31.08.2018

Dzisiaj kujawsko-pomorscy policjanci rozpoczynają wzmożone działania pod kryptonimem „Ostatni weekend wakacji”. Akcja potrwa do niedzieli (2.09.18). Wzmożone działania na drogach prowadzone są głównie w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu. Policjanci apelują do kierowców o ostrożność i rozwagę oraz o bezpieczną, a także kulturalną jazdę.

Przed nami już ostatnie dni wakacji. Okres ten wiąże się ze wzmożonym ruchem na drogach w związku z powrotami z letniego wypoczynku. Dlatego też dzisiaj (31.08.18) o  6:00 kujawsko-pomorscy policjanci rozpoczęli działania pod krypt. „Ostatni weekend wakacji”, które potrwają do niedzieli (2.09.18) do godziny 22:00. W tych dniach kierujący mogą spodziewać się zwiększonej ilości patroli ruchu drogowego na drogach całego województwa. Podczas akcji policjanci będą korzystali nie tylko z oznakowanych radiowozów, ale także z nieoznakowanych wyposażonych w wideorejestratory i służbowych motocykli.

Policjanci w tych dniach będą:                                                                                        
· eliminować z ruchu osoby będące pod wpływem alkoholu,                                                                        
· reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieprawidłowe zachowanie się kierujących wobec pieszych,                                                                                        
· kontrolować stan techniczny pojazdów, ze zwróceniem uwagi na oświetlenie i stan ogumienia,                                                        
· sprawdzać czy wszyscy podróżujący korzystają z pasów bezpieczeństwa oraz czy dzieci przewożone są w fotelikach bezpieczeństwa,                                    
· zwracać uwagę na prawidłowe poruszanie się pieszych oraz używanie przez nich obowiązkowych odblasków po zmierzchu poza terenem zabudowanym.

Apelujemy do kierowców o zdjęcie nogi z gazu. Nie w każdych okolicznościach jazda z dopuszczalną prędkością obowiązującą na konkretnym odcinku drogi gwarantuje bezpieczeństwo. Prędkość musi być dostosowana do zmieniających się warunków atmosferycznych, stanu drogi, widoczności oraz natężenia ruchu. Bardzo ważna jest na drogach zasada ograniczonego zaufania w stosunku do wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Kolejny raz zwracamy się z apelem, aby nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu! Konsekwencje takiego bezmyślnego zachowania mogą być tragiczne, zarówno dla samych kierujących, ich rodzin, ale także innych niewinnych osób poruszających się po drodze. Apelujemy również o ostrożność, rozsądek i rozwagę na drodze oraz o przestrzeganie przepisów przez użytkowników dróg, zarówno zmotoryzowanych, jak i tych niechronionych użytkowników dróg.

Przypominamy, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. (Dz. U. z 2013r. poz. 839) w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach zakaz obowiązuje w dniach:

 

31 sierpnia 2018 r.

w godz. 18.00 - 22.00

1 września 2018 r.

w godz. 08.00 - 14.00

2 września 2018 r.

w godz. 08.00 - 22.00

2.00

 

Autor: kom. Joanna Jakubas
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony