Wiadomości

Chciał zwieść policjantów, bo nie miał uprawnień

Data publikacji 26.09.2018

Policjanci lipnowskiej "drogówki" zatrzymali do kontroli kierującego oplem. Kierowca okazał angielski dokument, który rzekomo pozwalał mu na kierowanie pojazdami. Okazało się, że chciał „zamydlić” funkcjonariuszom oczy, bo obowiązywała go decyzja o cofnięciu uprawnień.

Wczoraj (25.09.18), policjanci lipnowskiej "drogówki" pełnili służbę na krajowej "dziesiątce" w miejscowości Złotopole. Około 20.00 zatrzymali do kontroli kierującego oplem. Poproszony o okazanie prawa jazdy mężczyzna podał policjantom angielski dokument twierdząc, że jest to brytyjskie prawo jazdy.

Policjanci nie dali się jednak zwieść. Provisional Driving Licence, które okazał 42-latek to tymczasowe (prowizoryczne) prawo jazdy, które wydawane jest w Wielkiej Brytanii kursantom starającym się o uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami. Upoważnia do prowadzenia pojazdów jedynie w trakcie nauki, aby je uzyskać nie trzeba zdawać żadnych egzaminów. Ma ono jedynie potwierdzać tożsamości kursanta po wpłaceniu odpowiedniej kwoty za wyrobienie dokumentu.

Po sprawdzeniu mieszkańca Lipna w systemach policyjnych wyszło na jaw czemu miało służyć okazanie tego dokumentu. Otóż mężczyzna próbował ukryć, że w Polsce ma wydaną decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.

Teraz, w związku z przestępstwem jakiego się dopuścił, zgodnie z art. 180a Kodeksu Karnego czyli prowadzenia pojazdu po cofnięciu uprawnień grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat.

 

Autor: podkom. Małgorzata Małkińska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony