Wiadomości

Podsumowanie akcji "SMOG"

Kujawsko-pomorscy policjanci przeprowadzili działania "SMOG" mające na celu kontrole pojazdów pod kątem emisji spalin i zadymienia. Miały one również charakter edukacyjny. Policjanci przypominali kierującym, że smog, to nie tylko "zasługa" kominów fabryk i słabej jakości paliwa opałowego domów jednorodzinnych, ale także niesprawnych technicznie pojazdów oraz złej jakości ich spalin.

W środę (14.11.2018r.) na terenie naszego województwa policjanci przeprowadzili działania "SMOG". Głównym celem działań było ujawnianie nieprawidłowości związanych ze złym stanem technicznym, a w szczególności eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób wskazywał na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co mogło mieć wpływ na zwiększoną emisję spalin do atmosfery. Podczas działań policjanci zwracali szczególną uwagę także na stan trzeźwości kierujących oraz inne niebezpieczne wykroczenia w ruchu drogowym.

Działania "SMOG" miały również charakter edukacyjny. Policjanci przypominali kierującym, że smog, to nie tylko "zasługa" kominów i słabej jakości paliwa opałowego domów jednorodzinnych, ale także niesprawnych technicznie pojazdów oraz złej jakości ich spalin.

Kujawsko-pomorscy policjanci ogółem przeprowadzili 1875 kontroli pojazdów i ujawnili 11 pojazdów z nieprawidłowościami w zakresie emisji spalin zatrzymując przez to 11 dowodów rejestracyjnych. Poza tym, w związku z innymi naruszeniami wymagań ochrony środowiska, funkcjonariusze zatrzymali 28 dowodów rejestracyjnych.

Kierującym przypominamy, że muszą się liczyć z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez policjanta podczas kontroli, jeżeli pojazd nie spełnia wymogów określonych przepisami prawa. Należy pamiętać o sprawdzaniu stanu technicznego pojazdu celem wyeliminowania wszelkich nieprawidłowości, również tych związanych z emisją spalin o nadmiernej szkodliwości.

Przypominamy obowiązujące przepisy:

Art. 66. ust. 1, pkt 3 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1990) stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2016 r. poz. 2022 z późn. zm.).

Art. 132. ust. 1. pkt 1c ustawy – Prawo o ruchu drogowym określa, że policjant zatrzyma dowód rejestracyjny w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska. W tym przypadku policjant może również ukarać kierującego mandatem karnym i nie może zezwolić na dalsze używanie pojazdu.

Działania na terenie KPP w Nakle nad Notecią

Działania na terenie KMP w Toruniu

Działania na terenie KPP w Świeciu


 

Autor: asp. Remigiusz Rakowski
Publikacja: asp. Piotr Duziak

Powrót na górę strony