„ŚWIEĆ PRZYKŁADEM” - podsumowanie działań na kujawsko-pomorskich drogach
Jesień to okres szczególnie trudny dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Szybko zapadający zmrok i złe warunki atmosferyczne często są przyczyną wypadków drogowych z udziałem właśnie tej grupy. Dlatego też, kujawsko-pomorscy policjanci przez dwa dni prowadzili akcję „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”, której celem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa pieszych.
Bezpieczeństwo pieszych na drodze, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, zależy w dużej mierze od ich dobrej widoczności. Policjanci, przy każdej okazji, informują o tym, jak ważną rolę odgrywają elementy odblaskowe zwłaszcza, gdy poruszamy się w godzinach porannych oraz wieczorowo-nocnych po drodze poza terenem zabudowanym. Mając to na uwadze funkcjonariusze cyklicznie realizują przedsięwzięcia na rzecz poprawy bezpieczeństwa w tym zakresie.
Akcja "Świeć Przykładem" prowadzona w środę i czwartek (24-25.10.18) przez kujawsko-pomorskich policjantów miała na celu dążenie do poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego poprzez zwiększenie świadomości oraz przekonania ich do noszenia elementów odblaskowych, których stosowanie wpływa na ograniczenie tragicznych zdarzeń drogowych. Szczególnie ważne jest to w okresie jesienno- zimowym, kiedy zmieniają się warunki atmosferyczne, co wpływa na złą widoczność na drodze. Przedmiotowa akcja ma zachęcić do korzystania z elementów odblaskowych również tam, gdzie przepisy tego nie nakazują – czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym.
Podczas akcji funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na to czy po zmroku poza terenem zabudowanym piesi byli wyposażeni w obowiązkowe elementy odblaskowe, stosowali się do obowiązujących przepisów w zakresie poruszania się po drogach. Mundurowi reagowali również na nieprawidłowe zachowania kierujących pojazdami wobec "niechronionych uczestników".
W dwudniowej akcji udział wzięło łącznie 593 funkcjonariuszy. Podczas działań policjanci ujawnili 223 wykroczenia popełnione przez kierujących pojazdami oraz 180 przez rowerzystów. Piesi popełnili 193 wykroczenia, z czego 120 dotyczyło przechodzenia przez jednię w miejscu niedozwolonym. 8 niestosowało się do sygnalizacji świetlnej, a 29 poruszało się bez obowiązkowego elementu odblaskowego po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.
Przypominamy:
- gdy nie ma chodnika, poruszamy się lewą stroną drogi - dzięki temu będziemy widzieć jadący z naprzeciwka samochód,
- pieszy, który jest ubrany na ciemno i porusza się po zmroku nie posiadając elementów odblaskowych, jest widoczny dla kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. Taka odległość daje kierowcy szansę, aby wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
PAMIĘTAJMY!!! ODBLASK JEST ELEMENTEM, KTÓRY PODNOSI NASZE BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE! UŻYWAJMY ICH I ŚWIEĆMY PRZYKŁADEM!
"Świeć przykładem" w powiecie świeckim
"Świeć przykładem" w powiecie tucholskim
"Świeć przykładem" w powiecie rypińskim
"Świeć przykładem" w powiecie nakielskim
"Świeć przykładem" w powiecie golubsko-dobrzyńskim
"Świeć przykładem" w powiecie aleksandrowskim
"Świeć przykładem" w powiecie chełmińskim
Autor: kom. Joanna Jakubas
Publikacja: sierż. Szymon Tworowski