Wiadomości

Policjanci ze Żnina kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych

Data publikacji 28.11.2018

Ostatnie dni przyniosły znaczne spadki temperatur. Trudne warunki atmosferyczne mogą być szczególnie niebezpieczne dla życia i zdrowia bezdomnych czy samotnych osób w podeszłym wieku. Dlatego, w ciągu najbliższych miesięcy funkcjonariusze będą kontrolować miejsca, w których mogą przebywać potrzebujący pomocy. Napotkanym proponują schronienie w specjalnych placówkach.

Coraz trudniejsze warunki pogodowe, jakie czekają nas w najbliższych miesiącach, mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, ale również samotnych czy też w podeszłym wieku. To właśnie ci mieszkańcy naszego regionu mogą być najbardziej narażeni na wyziębienie organizmu, a w konsekwencji śmierć. Podobne zagrożenia dotyczą osób będących pod wpływem alkoholu. Podobnie jak w latach ubiegłych policjanci, podczas codziennej służby, kontrolują miejsca, w których bezdomni, mogą próbować schronić się przed wiatrem czy mrozem, tj. opuszczone budynki, altanki, ogródki działkowe czy klatki schodowe. Napotkanym osobom, za każdym razem, proponują schronienie w noclegowniach.   

Apelujemy do mieszkańców, aby nie byli obojętni. Prosimy o zainteresowanie się losem sąsiadów czy innych osób, o których wiemy, że są samotne, w podeszłym wieku, niepełnosprawne lub wymagają pomocy. Jeśli Państwo nie możecie im pomóc poinformujcie o nich lokalne ośrodki pomocy społecznej lub Policję. Nie bądźcie obojętni ,także wobec nietrzeźwych. Jeden telefon do odpowiednich służb (nawet anonimowy), informujący o takiej osobie, może uratować ją przed wychłodzeniem i zamarznięciem. Noc spędzona na wolnym powietrzu, o tej porze roku, przy dodatkowo osłabionym organizmie może skończyć się tragicznie.

Wszelkie zgłoszenia można kierować na numery alarmowe 112 lub 997. Każda informacja zostanie natychmiast sprawdzona.

Autor: mł. asp. Wioleta Burzych
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony