Wiadomości

Wspólnie sprawdzały warunki bytowe zwierząt domowych

Data publikacji 30.11.2018

Policja i Fundacja Siedem Życzeń z Grudziądza wspólnie sprawdzają warunki w jakich żyją zwierzęta w gospodarstwach domowych. Zainteresowani przestrzeganiem prawa i troskliwi o los zwierząt odwiedzili do tej pory 12 gospodarstw w Grudziądzu. W 10 przypadkach pouczono opiekunów i wydano zalecenia co należy poprawić.

Wczoraj (29.11.18) st. sierż. Emilia Paprota dzielnicowa z II rewiru dzielnicowych grudziądzkiej jednostki na służbę wyjechała wspólnie z Panią Agatą Saja z Fundacji Siedem Życzeń. Funkcjonariuszka zainteresowana przestrzeganiem przepisów prawa i Pani Agata, której szczególnie bliski jest los zwierząt odwiedziły 10 gospodarstw domowych w Grudziądzu. Panie sprawdzały głównie warunki bytowe w jakich żyją psy i koty.

Budy dla psów, kotów jak też inne pomieszczenia, gdzie mieszkają zwierzęta muszą chronić je przed zimnem, opadami atmosferycznymi oraz słońcem. Zwierzaki muszą mieć dostęp do światła dziennego, odpowiedniej karmy i wody. Uwięź nie może powodować urazów, ani cierpień. Łańcuch musi mieć odpowiednią długość, aby zapewnić możliwość niezbędnego ruchu. To podstawowe zagadnienia, które podlegały kontroli.

Wspólny patrol sprawdzał też w jakiej kondycji znajdują się zwierzęta oraz czy ich właściciele mają karty szczepień. W 8 przypadkach stwierdzono uchybienia i zalecono ich usunięcie. Dotyczyły one złego stanu technicznego bud dla psów, braku ich docieplenia, wyściółki, zbyt krótkiego łańcucha czy braku dostępu do wody. Na razie skończyło się na pouczeniach. Wspólny patrol zapowiedział jednak ponowne wizyty. Panie Emilia i Agata sprawdzą czy opiekunowie zastosowali się do zaleceń. Pierwsze efekty pracy można już zaobserwować. Jeden z piesków ma już nową budę.

Przypomnijmy, że powyższe zagadnienia regulują przepisy ustawy z dnia 21.08.1997 r. o ochronie zwierząt.

Autor: asp. szt. Jacek Jeleniewski
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony