Wiadomości

„Mikołaj w mundurze” w ośrodku Braille’a w Bydgoszczy

Data publikacji 07.12.2018

Wczoraj (06.12.2018) w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im Louisa Braile’a przy ul. Krasińskiego 10 w Bydgoszczy odbyło się coroczne spotkanie wychowanków ośrodka z policją pt.: „Mikołaj w Mundurze”.

Tegoroczne spotkanie śródmiejskich profilaktyków z wychowankami ośrodka skierowano do najmłodszych. To przez najmłodszych właśnie przedświąteczne zajęcia dotyczące bezpieczeństwa zostały nazwane „Mikołajową lekcją bezpieczeństwa”. W trakcie zajęć z pierwszoklasistami rozmawiano o prawidłowym poruszaniu się po drodze, przypomniano podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz przypomniano numery alarmowe.

W rolę „Mikołaja w Mundurze” wzorem lat ubiegłych wcielił się mł. asp. Piotr Bajlak z Ogniwa Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Komisariatu Policji Bydgoszcz – Śródmieście, który ku zdziwieniu najmłodszych miał na sobie policyjny mundur i czerwona czapkę z białym pomponem.

W tym roku, w związku z otwarciem oddziału przedszkolnego po raz pierwszy w Ośrodku Braille’a  przeprowadzono zajęcia dla przedszkolaków. Było to pierwsze spotkanie maluchów z policjantami. Magdalena Daniel, sierż. szt. Alicja Dobrowolska i mł. asp. Piotr Bajlak opowiedzieli przedszkolakom o codziennej pracy policjanta. Milusińscy mogli pierwszy raz na żywo zobaczyć – przez dotyk policyjny mundur, odznakę i policyjnego „lizaka” , a także założyć policyjną czapkę i usłyszeć policyjny gwizdek. Dla grupy przedszkolaków profilaktycy z bydgoskiego śródmieścia przygotowali mikołajowy kosz pełen niespodzianek. W koszu znajdowało się połączenie mikołajowej słodyczy z bezpieczeństwem, czyli cukierki i batoniki, a przede wszystkim odblaski. Odblaskowe elementy na ten cel przekazane zostały przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Na zakończenie mikołajkowego spotkania dzieci miały możliwość obejrzenia radiowozu i usłyszały policyjną syrenę.

Ponadto w tegoroczne mikołajki przypada rocznica otwarcia „Miasteczka Bezpiecznego Bohatera”, które jest wycinkiem rzeczywistej przestrzeni miejskiej, w którym niewidomi i słabo widzący uczą się samodzielnego poruszania się. Dzisiaj także przedszkolaki z „Mikołaj w Mundurze” udały się do miasteczka i przećwiczyły właściwe sposoby reagowania na konkretne zagrożenia oraz uczyły się, w jaki sposób unikać niebezpiecznych sytuacji, w których na co dzień  mogą się znaleźć oni sami oraz ich bliscy.

 

 

Autor: mł. asp. Piotr Bajlak/ OPSNiP KP Śródmieście
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska

Powrót na górę strony