Wiadomości

Nie bądźmy obojętni wobec bezdomnych

Data publikacji 04.01.2019

„Akcja Zima” - taką nazwę mają coroczne działania grudziądzkich policjantów, którym zależy, by nikt nie doświadczył negatywnych skutków zimy. Coraz niższe temperatury mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osób bezdomnych, czy też starszych mieszkających samotnie. Mundurowi apelują do wszystkich mieszkańców, żeby nie być obojętnym na ich los. Czasem wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

Policjanci prowadzą szereg działań mających na celu pomoc osobom bezdomnym i nieporadnym życiowo. „Akcja Zima” to nazwa działań, jakie realizują policjanci z Grudziądza. Mundurowi sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby żyjące bez "dachu nad głową", np. działki, opuszczone budynki, pustostany i baraki. Funkcjonariusze przekazują też informacje do ośrodków pomocy społecznej o osobach samotnych, które ze względu na sytuację (podeszły wiek, niepełnosprawność ) mogą być szczególne narażone na skutki zimy i niskich temperatur.

Mundurowi informują bezdomnych, gdzie mogą uzyskać pomoc. W Grudziądzu jest kilka miejsc, które mogą odwiedzić potrzebujący. Na ul. Parkowej 22/24 Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta zapewnia mężczyznom schronienie, odzież, posiłek i kąpiel. Polski Komitet Pomocy Społecznej znajdujący się przy ul. Waryńskiego 36 podobną pomoc kieruje dla kobiet. Grudziądzkie Centrum Caritas wydaje ciepłe posiłki w jadłodajni przy alei 23 Stycznia 16 w dni robocze.

Policjanci apelują do wszystkich mieszkańców o to, aby nie być obojętnym wobec osób potrzebujących, bezdomnych, samotnych, bezradnych, których życie i zdrowie może być zagrożone z uwagi na niskie temperatury. Informacje dotyczące zagrożenia tych osób można przekazać do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu. Zgłoszenie przyjmie w dni robocze Zespół ds. usług opiekuńczych i pomocy bezdomnym ( tel. 56 69 68 758 w godz. 7.30 – 15.30 ). W tej sprawie można telefonować także do Straży Miejskiej w Grudziądzu. Funkcjonariusze zgłoszenia przyjmują od poniedziałku do czwartku w godz. 6.00 – 22.00 oraz od piątku do niedzieli całodobowo (tel. 986). Policjanci z Grudziądza przyjmują zgłoszenia całodobowo (tel. 112 lub 56 45 13 222).

Autor: asp. szt. Jacek Jeleniewski
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony