Wiadomości

Bydgoskie działania skierowane na bezpieczeństwo pieszych

Data publikacji 18.01.2019

Policjanci z bydgoskiego Wydziału Ruchu Drogowego wspólnie z kolegami z Fordonu przeprowadzili działania ukierunkowane na pieszych. Zwracali podczas nich szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego, głównie pieszych. Funkcjonariusze obserwowali i reagowali na negatywne zachowania kierowców wobec pieszych. Wszystko po to, by eliminować nieprawidłowe zachowania kierowców względem pieszych, ale również samych pieszych.

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego to jeden z priorytetów działań bydgoskiej „drogówki”, dlatego też funkcjonariusze przeprowadzili wczoraj (17.01.2019) własne działania ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych. Policjanci nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem pojawili się w rejonie skrzyżowania ulic Twardzickiego i Teski, a następnie na ul. Pelplińskiej w Bydgoszczy.  Ich celem było nie tylko eliminowanie nieprawidłowych zachowań kierowców względem pieszych, ale także zwracanie uwagi na zachowania samych pieszych.

Wykroczenia, na które funkcjonariusze zwracali uwagę to m.in. nieudzielanie pierwszeństwa pieszym, omijanie pojazdu ustępującego pierwszeństwa pieszym, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Natomiast w odniesieniu do pieszych to głównie przechodzenie w miejscu niedozwolonym czy niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

W trakcie działań, policjanci ruchu drogowego bydgoskiej komendy ujawnili 6 wykroczeń popełnionych przez samych pieszych. W każdym przypadku było to przechodzenie w miejscu niedozwolonym. 4 osoby zostały ukarane mandatem karnym, a 2 pouczone. Policjanci nie ujawnili żadnego wykroczenia popełnionego przez kierujących w stosunku do pieszych uczestników ruchu drogowego.

Oprócz przestrzegania przepisów ruchu drogowego ważne jest także wzajemne zrozumienie i poszanowanie wszystkich grup uczestników ruchu drogowego. Każdy z nas ma prawo do znajdowania się na drodze, poruszania się po niej, a przede wszystkich każdy z nas ma prawo do bycia na tej drodze bezpiecznym.

Autor: podkom. Lidia Kowalska
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska

Powrót na górę strony