Wiadomości

Policjanci sprawdzają czy na samochodach ciężarowych nie zalega lód

Data publikacji 29.01.2019

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Świeciu sprawdzają, czy na samochodach ciężarowych oraz naczepach nie zalega śnieg i lód. Obowiązkiem kierowcy jest dokładne przygotowanie auta do jazdy tak, by nie zagrażało bezpieczeństwu na drodze.

Lód czy jakiekolwiek inne elementy spadające z naczep samochodów ciężarowych stanowią poważne zagrożenie w ruchu drogowym. Na kierujących spoczywa obowiązek przygotowania do jazdy pojazdu w taki sposób, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych użytkowników dróg. Zwłaszcza kierowcy ciężarówek powinni zadbać o usunięcie wody, która osadza się na plandekach. Podobnie jest ze śniegiem czy lodem. Jeśli tego nie zrobią grozi im mandat nawet 500 zł.

Taki obowiązek wynika, m.in. z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym i art. 66, którego pierwszy punkt stanowi "Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego: nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę”.

Policjanci w dalszym ciągu będą prowadzić kontrole pod kątem przygotowania pojazdów ciężarowych w taki sposób, aby nie zagrażały innym użytkownikom dróg.

Autor: mł. asp. Joanna Tarkowska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony