Wiadomości

Podsumowanie działań "Bezpieczny pieszy"

Data publikacji 30.01.2019

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego policjanci ruchu drogowego przez dwa dni prowadzili działania ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Celem akcji jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa pieszych, gdyż są oni uczestnikami najmniej chronionymi. Każde zetknięcie się z pojazdem, niemal zawsze kończy się tragicznie!

W poniedziałek i wtorek (28-29.01.19) na terenie województwa kujawsko-pomorskiego realizowane były działania pn. "Bezpieczny pieszy". W ramach dwudniowej akcji funkcjonariusze ruchu drogowego pełnili służbę w rejonach skrzyżowań, przejść dla pieszych i na drogach województwa. Sprawdzali również czy poza terenem zabudowanym piesi są wyposażeni w elementy odblaskowe, które poprawiają ich widoczność. Podczas działań mundurowi zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy sami piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego. Celem realizowanych cyklicznie działań jest wyeliminowanie nieprawidłowych zachowań kierujących wobec pieszych, aby tym samym wpłynąć na poprawę ich bezpieczeństwa.

W dwudniowej akcji udział wzięło łącznie 476 funkcjonariuszy ruchu drogowego. Mundurowi odnotowali łącznie 497 wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych. Policjanci ujawnili 41 kierujących, którzy wyprzedzali na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim, 23 kierujących, którzy nie ustąpili pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, 392 wykroczenia dotyczyły nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu w innych okolicznościach. Ponadto, funkcjonariusze ujawnili 11 kierujących, omijających inny pojazd, który zatrzymał się przed przejściem celem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Natomiast 30 skręcało w drogę poprzeczną nie ustępując pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię.

Każdy z nas może być pieszym. Pamiętajmy o tym i zadbajmy o swoje bezpieczeństwo. Pieszy bowiem jest uczestnikiem ruchu, który jest najmniej chroniony, a tym samym nie ma szans w konfrontacji z pojazdem. Każde zetknięcie z nim niemal zawsze kończy się tragicznie!

Ponownie apelujemy do kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych oraz przypominamy wszystkim użytkownikom dróg o przestrzeganiu obowiązujących przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym.

 

"Bezpieczny pieszy" w powiecie golubsko-dobrzyńskim

"Bezpieczny pieszy" w powiecie grudziądzkim

"Bezpieczny pieszy" w powiecie nakielskim

 

 

 

 

Autor: kom. Joanna Jakubas
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony