Wiadomości

Podsumowanie działań "Bezpieczny pieszy"

Data publikacji 14.02.2019

Na terenie naszego województwa policjanci ruchu drogowego prowadzili działania ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu . Celem akcji jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa pieszych, gdyż są spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu, czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego.

Wczoraj (13.02.19) na terenie województwa kujawsko-pomorskiego realizowane były działania pn. "Bezpieczny pieszy". W ramach akcji funkcjonariusze ruchu drogowego pełnili służbę w rejonach skrzyżowań, przejść dla pieszych i na drogach województwa. Sprawdzali również czy poza terenem zabudowanym piesi są wyposażeni w elementy odblaskowe, które poprawiają ich widoczność. Podczas działań mundurowi zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy sami piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego. Celem realizowanych cyklicznie działań jest wyeliminowanie nieprawidłowych zachowań kierujących wobec pieszych, aby tym samym wpłynąć na poprawę ich bezpieczeństwa.

W akcji udział wzięło 257 funkcjonariuszy ruchu drogowego. Mundurowi odnotowali łącznie 274 wykroczenia popełnione przez kierujących wobec pieszych. Pośród nich 10  wyprzedzało na przejściu lub bezpośrednio przed nim, 13 nie ustąpiło pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na "pasach",natomiast 221 wykroczeń dotyczyło nieustąpienia pierwszeństwa w innych okolicznościach. Ponadto, funkcjonariusze ujawnili 19 kierujących omijających inny pojazd, który zatrzymał się przed "zebrą" celem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Natomiast 11 skręcało w drogę poprzeczną nie ustępując pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię.

Kolejny raz zwracamy się z apelem do kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych oraz przypominamy wszystkim użytkownikom dróg o przestrzeganiu obowiązujących przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym.

Pieszym ponownie przypominamy o obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, gdy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Zachęcamy również do ich używania w terenie zabudowanym. Elementy odblaskowe sprawią, że niechroniony uczestnik ruchu będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Pamiętajmy o tym i zadbajmy o swoje bezpieczeństwo!

 

"Bezpieczny pieszy" w powiecie brodnickim

"Bezpieczny pieszy" w powiecie chełmińskim

"Bezpieczny pieszy" w powiecie bydgoskim

Autor: kom. Joanna Jakubas
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony