Transport drogowy pod lupą grudziądzkich policjantów - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Transport drogowy pod lupą grudziądzkich policjantów

Data publikacji 13.03.2019

Grudziądzcy policjanci z wydziału ruchu drogowego sprawdzają jak wykonywany jest transport drogowy rzeczy i osób. To szczególne zadanie realizują funkcjonariusze jednego z patroli, którzy kontrolują tylko duże ciężarówki i autobusy. Mundurowi sprawdzają wszystko bardzo wnikliwie i skrupulatnie, a czynności kończą się sporządzeniem protokołu.

Dzisiaj (13.03.19) mł. asp. Damian Kwiatkowski i st. sierż. Krzysztof Kasprzyk z grudziądzkiej "drogówki" skupili się na kontroli samochodów ciężarowych i autobusów. Policjanci sprawdzają, czy przewóz drogowy rzeczy i osób odbywa się zgodnie z prawem. To zadanie wymaga od mundurowych bardzo dobrej znajomości przepisów, które muszą spełniać przewoźnicy. 

Przeprowadzane kontrole są skrupulatne i obejmują między innymi sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz jego wyposażenia, wymaganych dokumentów, przewożonego ładunku i jego zabezpieczania, a także prawidłowości, jakie muszą być zachowane w trakcie przewozu osób. Każdorazowo kierowca jest sprawdzany na trzeźwość. Jednym z bardzo istotnych elementów kontroli jest weryfikacja czasu pracy kierujących. Policjanci dysponują specjalnym programem komputerowym – „tachospeed”, który umożliwia szybkie sprawdzenie i ujawnienie ewentualnych nieprawidłowości. Z programu funkcjonariusze korzystają w przypadku, gdy pojazd wyposażony jest w tachograf cyfrowy. W starszych samochodach wciąż korzysta się z urządzeń analogowych, wtedy mundurowi sprawdzają tzw. wykresówki, na podstawie których można także ustalić, czy kierowca przestrzega wymogów czasu pracy.

Kontrola kończy się sporządzeniem protokołu. 

Autor: asp. szt. Jacek Jeleniewski
Publikacja: Kamila Ogonowska