Wiadomości

By wakacje były bezpieczne

Zbliżają się wakacje. To szczególny czas dla całej rodziny. Będzie to czas zabawy i nowych przeżyć. Korzystając z czasu wolnego uczniowie nie powinni zapominać o zasadach bezpieczeństwa.

W sobotę (08.06.2019 r.) uczestnicy rajdu rowerowego zorganizowanego przez Zespół Szkół Chemicznych w Bydgoszczy spotkali się z policyjnymi „wodniakami”. Policjanci asp. szt. Jarosław Wojnowski i st. sierż. Jarosław Filipczak omówili podstawowe zasady bezpieczeństwa na obszarach wodnych i przywodnych, uczulając młodych ludzi na:

  • pływanie tylko w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników,
  • unikania wchodzenia do wody oznaczonej zakazami kąpieli,
  • wchodzenia do wód nieznanych gdzie mogą występować zdradliwe prądy wodne,
  • samotnych kąpieli z dala od brzegu i nadzoru osób dorosłych.

Podkreślano, iż osoby pływające powinny być fizycznie przygotowane do kontaktu z wodą i zdrowe. Bezwzględnie nie wolno wchodzić do wody osobom pod wpływem środków odurzających, alkoholu i leków.

Korzystanie ze sprzętu wodnego jest dla dzieci i młodzieży atrakcyjne ale i niebezpieczne. Wskazywano na tragiczne skutki bezmyślnego opalania się i zasypiania na pływających materacach. Omówiono zasady pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia osób przebywających nad wodą.

Wakacje są czasem intensywnych kontaktów rówieśniczych, dlatego też dr Agnieszka Strahl z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii, Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy informowała uczniów o konsekwencjach wynikających z podejmowanych przez młodzież zachowań ryzykownych m.in.: zażywania narkotyków, dopalaczy, palenia papierosów, spożywania alkoholu, ryzykownych kontaktów seksualnych.

Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, warto zatem, przy każdej możliwej sposobności, edukować dzieci i młodzież.

Życzymy udanych wakacji i mamy nadzieję, że będą one dla Wszystkich, nie tylko przyjemne ale zwłaszcza bezpieczne.

Autor: Agnieszka Strahl/ Wydział Prewencji KMP w Bydgoszczy
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska

Powrót na górę strony