Wiadomości

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - cenne źródło informacji

Data publikacji 18.06.2019

O pozwoleniu na spożywanie alkoholu w miejscach publicznych traktują określone przepisy. Oznacza to, że nie można pić alkoholu wszędzie tam, gdzie mamy na to ochotę. Stąd w katalogu KMZB znalazła się kategoria zgłoszenia o spożywaniu alkoholu w miejscu niedozwolonym.

"Picie pod chmurką" bez względu na obowiązujące zakazy to nie tylko problem sam w sobie, ale też często hałaśliwe zachowanie ze strony osób tak łamiących prawo. Dochodzi do tego także zaśmiecanie, nawet zaczepki przechodniów. Z piciem napojów procentowych należy ograniczyć się do miejsc, gdzie jest to dozwolone. Ostatnio mieszkaniec Janikowa skorzystał z policyjnego narzędzia jakim jest aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zaznaczył na niej problem spożywania alkoholu przy ul. Ogrodowej. Zostało wskazane konkretne miejsce, gdzie klienci okolicznych sklepów piją alkohol. 

Weryfikacją zgłoszenia zajął się dzielnicowy z miejscowego komisariatu policji. Systematycznie kontrolował to miejsce i w ostatnim czasie ukarał mandatami za to wykroczenie dwie osoby. Ta sytuacja oznacza, że sygnał zgłoszony przez obywatela potwierdził się. Dzielnicowy podczas obchodu podległego mu terenu zwraca uwagę na ten problem i gdy trzeba podejmuje interwencje, karząc mandatami, a nawet kierując wnioski o ukaranie do sądu.

Przykład ten pokazuje, że można w prosty sposób zasygnalizować Policji zdarzenia, których jesteśmy świadkami. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa daje właśnie taką możliwość, a dzięki niej każdy ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa. 

Jeśli do tej pory ktoś nie miał okazji zapoznać się z KMZB, jej działaniem i możliwościami, warto wpisać w internet hasło Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (lub wejść na strony internetowe Policji) i tam o niej poczytać. Aplikacja działa 24h na dobę, jest szczegółowa co do możliwości wskazania miejsca występowania danego problemu. Jej celem jest eliminacja różnych zagrożeń, które są wokół nas. 

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony