O mowie nienawiści i jak jej zapobiegać rozmawiał włocławski policjant z młodzieżą licealną
„To całkiem poważna sprawa, prawda?” – pod takim hasłem odbyły się warsztaty policjanta z młodzieżą poświęcone przestępstwom motywowanym nienawiścią. Podczas spotkania podinsp. Piotr Bartczak przybliżył uczniom II LO we Włocławku zagadnienia związane z dyskryminacją innych osób.
Włocławscy policjanci, spotykając się z młodzieżą, podejmują różne tematy, które mogą dotyczyć ich zachowań w przestrzeni rzeczywistej i tej wirtualnej. Samo hasło wskazuje potrzebę prowadzenia takich warsztatów z młodzieżą, gdzie policjant zajmujący się profilaktyką rozmawia o przestępstwach motywowanych nienawiścią. Tym razem podinsp. Piotr Bartczak z Wydziału Prewencji spotkał się z młodymi ludźmi uczącymi się w II Liceum Ogólnokształcącym we Włocławku. Głównym tematem były stereotypy i uprzedzenia wobec osób innej narodowości, rasy czy też wyznania na podstawie kilku sytuacji związanych z dyskryminacyjnymi zachowaniami. Każdy z uczestników, na podstawie własnych opinii, mógł przedstawić swoje odczucia i spostrzeżenia konkretnej sytuacji dyskryminującej inne osoby oraz wskazać prawidłowe zachowania wobec mowy nienawiści. Rozmówcy potwierdzili, że z największą ilością takich zachowań dyskryminacyjnych spotykają się w wirtualnym świecie, gdzie każdy może prawie anonimowo obrażać innych. Policjant wskazał im, że również taka forma nienawiści wykorzystująca internet podlega kodeksowi karnemu i to od nas użytkowników zależy czy osoba odpowie za swoje zachowanie.
Spotkanie miało na celu uświadomienie młodych ludzi oraz uwrażliwienie ich na wyrządzaną krzywdę osobom nieakceptowanym społecznie, nie tylko w realnym życiu, ale także tym wirtualnym.
Autor: sierż. Tomasz Tomaszewski
Publikacja: Kamila Ogonowska