Szkolenie dla policjantów pełniących służbę w Policyjnej Izbie Dziecka w Bydgoszczy i w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych
Policjanci z jednostek miejskich i powiatowych kujawsko-pomorskiego garnizonu pełniący służbę w Policyjnej Izbie Dziecka w Bydgoszczy i w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia uczestniczyli w szkoleniu poświęconemu podnoszeniu standardów w zakresie pełnionej służby we wspomnianych komórkach organizacyjnych. Wykłady poprowadzili przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur oraz psycholog z Sekcji Psychologów KWP w Bydgoszczy.
Wczoraj i dzisiaj (18 i 19.06.19) odbyły się szkolenia dla policjantów z jednostek miejskich i powiatowych kujawsko-pomorskiego garnizonu pełniących służbę w Policyjnej Izbie Dziecka w Bydgoszczy i w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia. Przedsięwzięcie poświęcone było podnoszeniu standardów w zakresie pełnionej służby we wspomnianych komórkach organizacyjnych.
Prelegentami w czasie szkolenia byli przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur oraz psycholog z Sekcji Psychologów KWP w Bydgoszczy. Omówiono tematy dotyczące działalności Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, metodologii i celów przeprowadzania wizytacji PDOZ/PID na terenie kraju. Wspomniano o kampanii Rzecznika Praw Obywatelskich pod nazwą „Państwo bez tortur”. Prelegenci zwrócili szczególną uwagę na konwencyjną definicję tortur, omówili wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz przypadki stosowania tortur i nieludzkiego, poniżającego traktowania czy karania.
W części psychologicznej prowadząca wykład skoncentrowała się na przekazaniu uczestnikom sposobów na prowadzenie z osadzonymi na tyle skutecznej rozmowy, aby uniknąć użycia środków przymusu bezpośredniego w stosunku do nich. Poruszona tematyka zrodziła ciekawe dyskusje i wzajemną wymianę doświadczeń.
Przedstawicielom Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur dziękujemy za przekazaną wiedzę.
Autor: kom. Anna Frencel
Publikacja: Kamila Ogonowska