Wiadomości

Wody i tereny przywodne pod czujnym okiem bydgoskich "wodniaków"

„Wodniacy” z bydgoskiej komendy w okresie wakacyjnym patrolują nie tylko obszary zbiorników wodnych na terenie powiatu bydgoskiego lecz także tereny do nich przyległe. Policjanci podczas służby pełnionej na obszarze leśnym, zwracają uwagę na lekkie i ciężkie czterokołowce – quady, które ostatnio często pojawiają się na naszych drogach i szlakach turystycznych.

Podczas kontroli sprawdzane są uprawnienia osób poruszających się tego typu pojazdami, a w odniesieniu do tych ostatnich także ich stan techniczny. Bardzo często zdarza się, że właściciele quadów nie rejestrują swoich pojazdów oraz nie ubezpieczają ich od odpowiedzialności cywilnej, pomimo obowiązku. Bardzo często kierujący quadami wjeżdżają do lasu w miejscu, gdzie jest to zabronione, lekceważą w ten sposób obowiązujące przepisy, a także niszczą środowisko naturalne i płoszą dzikie zwierzęta. Wycieczki i rajdy po terenach leśnych zgłaszane są przez mieszkańców za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze bydgoskiej komendy na bieżąco eliminują tego typu zjawiska.                                      

W dniach 12 i 13 lipca 2019 roku w rejonie jeziora Jezuickiego w Pieckach k. Bydgoszczy, na terenie  Puszczy Bydgoskiej, policjanci zatrzymali dwie osoby, które poruszały się quadami w lesie, w miejscu gdzie było to zabronione przepisami. Kierujący posiadali wymagane uprawnienia do kierowania, pojazdy były zarejestrowane oraz ubezpieczone. Za wjazd pojazdem silnikowym do lasu w miejscu, gdzie jest to niedozwolone, kierujący zostali ukarani mandatami karnymi.

Policjanci przypominają, żeby kierować czterokołowcem lekkim, trzeba posiadać prawo jazdy kategorii AM. Z tymi uprawnieniami można również poruszać się motorowerem. Kategorię AM można uzyskać, mając skończone 14 lat. Warto pamiętać, że osoby, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 r. – wtedy wprowadzono kategorię AM – choć mogą kierować motorowerem bez kategorii AM, to kierowanie nawet lekkim quadem jest niedozwolone. W momencie gdy quad jest cięższy niż 350 kg kierujący musi posiadać uprawnienia kategorii B1. Takie prawo jazdy można zrobić dopiero po ukończeniu 16 lat. Do prowadzenia ciężkich quadów wymaga się kat. B1 lub B.                                                

Czterokołowiec - pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza:

  • a) w przypadku przewozu rzeczy 550 kg,
  • b) w przypadku przewozu osób 400 kg; (art. 2 pkt. 42b Prawa o Ruchu Drogowym).                                                                           

Czterokołowiec lekki – czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h (art. 2 pkt. 42c Prawa o Ruchu Drogowym).

Natomiast zgodnie z art. 40 ust. 1 Prawa o Ruchu Drogowym, kierujący czterokołowcem oraz osoba przewożona takim pojazdem są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Przepisu tego nie stosuje się do czterokołowców fabrycznie wyposażonych w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa.

Autor: mł. asp. Sebastian Rink/ Wydział Prewencji KMP w Bydgoszczy
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska

Powrót na górę strony