Wiadomości

Akweny i tereny przywodne pod czujnym okiem bydgoskich "wodniaków"

„Wodniacy” z bydgoskiej komendy w okresie wakacyjnym patrolują nie tylko zbiorniki wodne na terenie powiatu bydgoskiego lecz także tereny do nich przyległe. Obowiązkowe wyposażenie jednostek pływających, trzeźwość i uprawnienia do kierowania taką jednostką, poruszanie się i wjeżdżanie pojazdem silnikowym do lasu, czy używanie ognia w bliskiej odległości ściany lasu to główne kwestie, na które szczególną uwagę zwracają policjanci.

Czas wolny i powrót ładnej pogody skutkuje zwiększeniem ruchu turystycznego na najczęściej uczęszczanych akwenach w naszym powiecie czyli Zalewie Koronowskim oraz Jeziorze Jezuickim. Tam też od początku wakacji swoje służby pełnią policyjni „wodniacy”, ale nie tylko. Kontrolują oni również tereny przywodne pod kątem łamania przepisów związanych m. in. z wjazdem pojazdami do lasów. Policjanci podczas służby pełnionej na obszarze leśnym, zwracają uwagę m. in. na lekkie i ciężkie czterokołowce – quady, które ostatnio często pojawiają się na naszych drogach i szlakach turystycznych.

Bydgoscy policjanci w ostatnich dniach odnotowali następujące wykroczenia:

  • poruszanie się i wjeżdżanie pojazdem silnikowym do lasu, w tym również krosy i quady- 8 osób zostało ukaranych mandatami karnymi;
  • używanie otwartego ognia w odległości mniejszej niż 100 m od ściany lasu (grille i ogniska) - 10 osób zostało ukaranych mandatem karnym;
  • kierowanie jednostką pływającą bez napędu mechanicznego w stanie nietrzeźwości – 7 osób ukaranych zostało mandatem karnym.

Ponadto policjanci kontrolowali jednostki pływające pod kątem obowiązkowego wyposażenia na śródlądziu (żaglowe i motorowe) oraz posiadanych uprawnień do prowadzenia danego statku. W tym zakresie nie ujawniono nieprawidłowości podczas przeprowadzonych kontroli kilkunastu jednostek pływających.

W dalszym ciągu policjanci apelują o rozwagę podczas letniego wypoczynku nad wodą oraz o stosowanie się do przepisów dotyczących zakazu wjeżdżania pojazdami do lasów czy rozpalania ognia w bliskim sąsiedztwie lasu.
 

Autor: na podst. informacji asp. szt. Daniela Woźniaka/Wydział Prewencji KMP w Bydgoszczy
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska

Powrót na górę strony