Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Program „Pomosty dla żaka”

Program „Pomosty dla żaka”

Data publikacji 18.09.2015

Program „Pomosty dla żaka” przygotowany został przez Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii Oddział w Bydgoszczy we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy.

Program „Pomosty dla żaka”przygotowany został przez Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii Oddział w Bydgoszczy we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, partnerami projektu są również: Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy oraz Katedra i Klinika Medycyny Ratunkowej i Katastrof Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Projekt dofinansowany jest przez Kujawsko–Pomorski Urząd Marszałkowski, ze środków Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień.

Projekt skierowany jest do środowiska akademickiego regionu kujawsko – pomorskiego, a jego celem jest profesjonalna edukacja na temat mechanizmów powstawania i skutków uzależnień w obszarach zdrowotnym, psychologicznym, rodzinnym, społecznym i prawnym oraz kształtowanie postaw normatywnych w zakresie uzależnień od alkoholu i narkotyków oraz tworzenie warunków profesjonalnej współpracy międzyinstytucjonalnej.

Pierwszym etapem projektu były warsztaty integracyjne pn. „Problematyka uzależnień - diagnoza problemów i przeciwdziałanie w ramach współpracy międzyinstytucjonalnej”, które odbyły się w dniach 13-15.06.2008 r. w Kręgu. W warsztatach wzięło udział 40 osób m.in. studenci kierunków pedagogicznych, psychologicznych, medycznych, a także pedagodzy, kuratorzy i lekarze. Warsztaty prowadzone były przez specjalistów z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii, Wydziału Prewencji KWP w Bydgoszczy, kuratorów i lekarzy, obejmowały zagadnienia dotyczące pierwszego kontaktu z pacjentem młodocianym i rodziną, rozumienia problemów i diagnozy zaburzeń, postępowania w przypadku zatruć substancjami psychoaktywnymi, przestępczości narkotykowej i procedur współpracy z Policją, dozorem i procedurami kuratorskimi wobec osoby uzależnionej.

Kolejnymi działaniami w ramach projektu będą zajęcia edukacyjne, warsztaty, seminaria i sympozja zaplanowane na październik – listopad 2008. Zajęcia prowadzone w różnych formach i będą dotyczyć będą: przyczyn powstawania uzależnień, skutków prawnych związanych z posiadaniem i używaniem środków odurzających, zatruć środkami psychoaktywnymi, procedur postępowania poszczególnych służb w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom. Zajęcia edukacyjne prowadzone będą przez specjalistów terapii uzależnień, psychologów i socjoterapeutów PTZN, policjantów z Wydziału/Sekcji Prewencji KWP i KMP w Bydgoszczy, wśród studentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Collegium Medicum w Bydgoszczy i Kujawsko–Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy.

Do zakładanych rezultatów projektu należą:
  • wzrost świadomości wśród młodzieży akademickiej o skutkach i zagrożeniach wynikających z używania środków odurzających,
  • ograniczenie przestępczości wśród studentów, w szczególności związanej z posiadaniem i handlem narkotykami oraz popełnianych pod wpływem środków odurzających,
  • przekazanie informacji o formach pomocy i miejscach, w których uzyskać można pomoc w sytuacjach problemowych związanych z używaniem środków psychoaktywnych,
  • rozwijanie współpracy między przedstawicielami pomocy społecznej, policji, straży miejskiej, wymiaru sprawiedliwości, oświaty, służby zdrowia, organizacji pozarządowych, w zakresie działań, na rzecz przeciwdziałania uzależnieniom.

Anna Bigoń
specjalista
Zespołu ds. Funduszy Europejskich
 

Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony