Możesz uratować komuś życie!
Jak to zrobić? W dniu 21.03.2024 r. w sali szkoleniowej na parterze w budynku Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 3 w godz. 10:00-14:00 będzie możliwość oddania wymazu z policzka, który zostanie zarejestrowany w bazie DKMS. Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji „Dzień Dawcy Szpiku dla Ani i innych Pacjentów".
Pobranie materiału potrzebnego do rejestracji od potencjalnych dawców jest bardzo proste, bezbolesne i nieinwazyjne, wystarczy potrzeć pałeczkami wewnętrzną stronę policzka. Na podstawie pobranego materiału, po zakończonej akcji, określone zostaną antygeny zgodności tkankowej HLA (Human Leukocyte Antigen). Wyniki, wraz z danymi z formularza, wprowadzone zostaną do bazy Fundacji DKMS i od tego momentu osoba stanie się aktywnym potencjalnym dawcą szpiku, dla pacjentów z całego świata, potrzebujących przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych. W sytuacji, w której wasz "bliźniak genetyczny" będzie potrzebował pomocy Fundacja DKMS skontaktuje się z potencjalnym dawcą i po przeprowadzeniu potrzebnych badań, będziecie mogli uratować komuś życie.
Nasz Dzień Dawcy Szpiku jest organizowany w dniu 21 marca, jest to bowiem pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Dzień ten każdemu z nas kojarzy się z radością, nadzieją, a także optymizmem i w tym własnie dniu poszukujemy dawcy dla Pani Anny Kordyli.
Anna Kordyla jest wdową po naszym Koledze młodszym aspirancie Sławomirze Kordyla, który był referentem Wydziału Ruchu Drogowego KMP we Włocławku. 22 października 2006 r., w trakcie zabezpieczania biegu ulicznego ku czci ks. Jerzego Popiełuszki, doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Sławek pozostawił w żałobie żonę Annę i wówczas 2-letnią córkę Alicję.
Anna pracuje jako nauczycielka w Zespole Szkół nr 8 we Włocławku. Jest cudowną, wrażliwą, radosną, ciepłą osobą. Pomimo, iż od 30 lat choruje na rzadką chorobę krwi nigdy nie narzekała na trudności życiowe i zdrowotne. Jednak jej stan zdrowia w ostatnich miesiącach bardzo się pogorszył. Obecnie potrzebuje niespokrewnionego dawcy szpiku, albowiem w rodzinie nie ma takiego. W styczniu bieżącego roku została zakwalifikowana w Gliwicach do przeszczepu. Niestety Anna nie znalazła bliźniaka genetycznego ani w bazie krajowej, ani w międzynarodowej. Dlatego ta akcja jest tak bardzo ważna. Każdy dzień jest dla Anny bardzo istotny, albowiem pomoc jest potrzebna w trybie pilnym. Wszyscy zarejestrowani dawcy będą aktywni w bazie do swoich 61. urodzin.
Dawcą szpiku może zostać osoba pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, której BMI nie przekracza 40, o ogólnym dobrym stanie zdrowia. Wszyscy potencjalni dawcy w dniu akcji zostaną zapoznani przez wolontariuszy z ogólnymi wymogami niezbędnymi przy przystąpieniu do rejestracji i po wykluczeniu ewentualnych chorób, uniemożliwiających włączenie do bazy, wypełnią formularz, po czym pobiorą samoczynnie wymaz z błony śluzowej, z wewnętrznej strony policzka. Uzupełnianie listy dawców jest niezmiernie ważne dla osób poszukujących pomocy.
W przedsięwzięciu mogą uczestniczyć wszystkie osoby, które pojawią się w Oddziale Prewencji Policji w Bydgoszczy przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 3 w godz. 10:00-14:00. Więcej informacji można uzyskać od Celiny Białek, specjalisty Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, tel. +47 751 54 49 oraz podkom. Szymona Tworowskiego z Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, tel. 600 983 144.
Koszt przebadania i rejestracji jednego potencjonalnego dawcy to 180,00 zł, pokrywa go w całości Fundacja DKMS ze środków własnych, pochodzących m.in. z darowizn.
Akcja przebiegać będzie przy ścisłej współpracy z koordynatorem Fundacji DKMS, która jest międzynarodową organizacją zajmującą się walką z nowotworami i chorobami krwi, od 13 lat rejestrującą potencjalnych dawców szpiku w całej Polsce. Szczytnym celem przedsięwzięcia jest znalezienie bliźniaka genetycznego dla Pani Anny Kordyli.