Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Policja radzi

Policja Kujawsko-Pomorska

STOP PRZEMOCY DOMOWEJ - informator

Data publikacji 18.09.2015

​​​​​​​Z dniem 1 stycznia 2024 r. zgodnie z uchwałą Rady Ministrów obowiązuje Rządowy Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej  na lata 2024 - 2030

Został on dostosowany do obowiązujących przepisów prawa z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej, a także nałożył nowe zadania do realizacji zarówno na szczeblu administracji rządowej jak i samorządów.

Jako priorytet wskazane zostały do realizacji cztery obszary:

  1. Profilaktyka, diagnoza społeczna i edukacja społeczna.obszar kierowany do ogółu społeczeństwa, w tym do osób i rodzin zagrożonych przemocą domową.
  2. Ochrona, pomoc i wsparcie osób doznających przemocy domowej.obszar kierowany do osób dotkniętych przemocą domową(w tym do: kobiet, mężczyzn, dzieci, współmałżonków lub partnerów w związkach nieformalnych, osób starszych, osób niepełnosprawnych lub osób niesamodzielnych), jak również do właściwych służb lub podmiotów zajmujących się ochroną i pomocą osobom dotkniętym przemocą.
  3. Oddziaływanie na osoby stosujące przemoc domową.obszar kierowany do osób stosujących przemoc dmową, jak również do właściwych służb lub podmiotów zajmujących się oddziaływaniem na osoby stosujące przemoc.
  4. Podnoszenie kompetencji rozwijanie i doskonalenie umiejętności służb i przedstawicieli podmiotów realizujących działania z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej.obszar kierowany do przedstawicieli instytucji i podmiotów realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej.

 W każdym z obszarów wskazano kierunki i rodzaje działań do realizacji, a także zostali wyznaczeni realizatorzy, w tym również Policja.

JEŻELI JESTEŚ OSOBĄ POKRZYWDZONĄ PRZESTĘPSTWEM - PAMIĘTAJ! MOŻESZ OTRZYMAĆ BEZPŁATNĄ POMOC


Może to być przede wszystkim informacja prawna, pomoc psychologiczna, pokrywanie kosztów rehabilitacji, pomoc finansowa i materialna. W całej Polsce działają podmioty - przede wszystkim organizacje pozarządowe, które uzyskały dotacje z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej na udzielanie bezpłatnej pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Pamiętaj! Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem i potrzebujesz pomocy, zwróć się do takiego podmiotu.

Lista adresów wraz z danymi kontaktowymi oraz wykazami dyżurów specjalistów, dostępna jest na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl.
 

Autor: kom. Marcin Górak, Wydział Prewencji KWP w Bydgoszczy
Publikacja: podkom. Szymon Tworowski

Powrót na górę strony