STOP PRZEMOCY DOMOWEJ - informator
Z dniem 1 stycznia 2024 r. zgodnie z uchwałą Rady Ministrów obowiązuje Rządowy Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024 - 2030
Został on dostosowany do obowiązujących przepisów prawa z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej, a także nałożył nowe zadania do realizacji zarówno na szczeblu administracji rządowej jak i samorządów.
Jako priorytet wskazane zostały do realizacji cztery obszary:
- Profilaktyka, diagnoza społeczna i edukacja społeczna.obszar kierowany do ogółu społeczeństwa, w tym do osób i rodzin zagrożonych przemocą domową.
- Ochrona, pomoc i wsparcie osób doznających przemocy domowej.obszar kierowany do osób dotkniętych przemocą domową(w tym do: kobiet, mężczyzn, dzieci, współmałżonków lub partnerów w związkach nieformalnych, osób starszych, osób niepełnosprawnych lub osób niesamodzielnych), jak również do właściwych służb lub podmiotów zajmujących się ochroną i pomocą osobom dotkniętym przemocą.
- Oddziaływanie na osoby stosujące przemoc domową.obszar kierowany do osób stosujących przemoc dmową, jak również do właściwych służb lub podmiotów zajmujących się oddziaływaniem na osoby stosujące przemoc.
- Podnoszenie kompetencji rozwijanie i doskonalenie umiejętności służb i przedstawicieli podmiotów realizujących działania z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej.obszar kierowany do przedstawicieli instytucji i podmiotów realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej.
W każdym z obszarów wskazano kierunki i rodzaje działań do realizacji, a także zostali wyznaczeni realizatorzy, w tym również Policja.
JEŻELI JESTEŚ OSOBĄ POKRZYWDZONĄ PRZESTĘPSTWEM - PAMIĘTAJ! MOŻESZ OTRZYMAĆ BEZPŁATNĄ POMOC
Może to być przede wszystkim informacja prawna, pomoc psychologiczna, pokrywanie kosztów rehabilitacji, pomoc finansowa i materialna. W całej Polsce działają podmioty - przede wszystkim organizacje pozarządowe, które uzyskały dotacje z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej na udzielanie bezpłatnej pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Pamiętaj! Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem i potrzebujesz pomocy, zwróć się do takiego podmiotu.
Lista adresów wraz z danymi kontaktowymi oraz wykazami dyżurów specjalistów, dostępna jest na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl.
Autor: kom. Marcin Górak, Wydział Prewencji KWP w Bydgoszczy
Publikacja: podkom. Szymon Tworowski
Pliki do pobrania
-
Powiaty realizujące programy oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie w 2024 r.
16.58 KBPlik doc dostępny cyfrowo.
-
Wykaz schronisk, noclegowni i ogrzewalni w województwie kujawsko-pomorskim 2024
15.55 KBPlik xls dostępny cyfrowo.
-
Rejestr Jednostek Specjalistycznego Poradnictwa 2024
96.16 KBPlik doc dostępny cyfrowo.
-
Wykaz Specjalistycznych Ośrodków Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
14.46 KBPlik doc dostępny cyfrowo.
-
Baza teleadresowa organizacji pozarządowych świadczacych pomoc osobom i rodzinom dotknietym przemocą
83 KBPlik xls dostępny cyfrowo.
-
Baza teleadresowa Zespołów Interdyscyplinarnych 2024
83 KBPlik xls dostępny cyfrowo.
-
Rządowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2024-2030
5.37 MBPlik pdf dostępny cyfrowo.